Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komenda Powiatowa Policji w Kościerzynie. Zadbaj o bezpieczeństwo

Joanna Surażyńska
Poruszając się po drogach, czy to jako kierujący, czy pieszy, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak nasze zachowanie wpływa na bezpieczeństwo swoje oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Przede wszystkim powinniśmy znać i przestrzegać przepisy regulujące ruch drogowy, ale także w praktyce stosować się do zasad bezpieczeństwa. Nie mniej ważnym elementem jest szacunek wobec innych użytkowników drogi oraz znajomość nie tylko swoich praw, ale również obowiązków. Żadne rozwiązania infrastrukturalne, czy też zapisy prawa nie będą w stanie zagwarantować nam 100% bezpieczeństwa w ruchu drogowym.. Każdy z nas ma największy wpływ na własne bezpieczeństwo i to od nas zależy, czy dostosujemy się do obowiązujących norm, czy też będziemy swoim zachowaniem na drodze generować potencjalne zagrożenia.

Z danych statystycznych wynika, że do największej liczby wypadków drogowych dochodzi w ciągu dnia, przy dobrych warunkach atmosferycznych, na prostych odcinkach drogi. Wydawałoby się, że powinno być zupełnie inaczej. A jednak …
Ładna pogoda, dobra droga, małe natężenie ruchu – to często skłania kierowców do bardziej brawurowej jazdy. Tymczasem bez względu na pogodę zawsze powinniśmy być skupieni i kierować się na drodze rozwagą. Silne słońce może oślepić, spowodować, że nie będziemy widzieli dokładnie całej drogi. To z kolei uniemożliwi prawidłową ocenę sytuacji na drodze.
Pamiętajmy, na wypadek drogowy składa się wiele czynników, wiele z nich zależy od nas samych. Pojazd przecież nie jedzie sam, za kierownicą siedzi człowiek, który swoim stylem jazdy wpływa na bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Pieszy także swoim zachowaniem ma ogromny wpływ na sytuację drogową.

Do głównych przyczyn wypadków drogowych z winy kierujących, już od wielu lat należy prędkość, a dokładnie jej niedostosowanie do warunków panujących na drodze. Jak to rozumieć? Otóż właściwa, bezpieczna prędkość to nie tylko przestrzeganie ograniczeń; to także dostosowanie jej do warunków atmosferycznych, natężenia ruchu, ukształtowania drogi oraz własnych umiejętności. Bez względu na miejsce i porę w jakiej się poruszamy, powinniśmy jechać tak, aby w pełni panować nad pojazdem, aby mieć miejsce i czas na właściwą reakcję w razie gdy np. na drogę wybiegnie zwierzyna leśna.
Wśród wypadków spowodowanych przez pieszych, na czołowych miejscach znajdują się takie przyczyny jak przechodzenie w miejscu niedozwolonym, czy tez nagle wtargnięcie na jezdnię. Jako piesi, czyli niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, musimy zwracać szczególna uwagę na własne bezpieczeństwo. Nie chroni nas karoseria, poduszki powietrzne, strefy kontrolowanego zgniotu. Przy zderzeniu z pojazdem jesteśmy narażeni na bardzo poważne obrażenia ciała. Niejednokrotnie takie zdarzenia kończą się dla pieszych tragicznie.

My sami, poprzez własne zachowanie, dajemy najlepszą gwarancję bezpieczeństwa na drodze. To od nas zależy, czy będziemy o to bezpieczeństwo dbali.

źródło: KWP Gdańsk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto