Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościerzyna. Co za zjawisko na niebie w powiecie kościerskim! Patrzenie na nie może uszkodzić wzrok [ZDJĘCIA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Takie cuda w powiecie kościerskim! Halo słoneczne to zjawisko, które robi ogromne wrażenie i nie zdarza się zbyt często. Anna Nidecka, mieszkanka powiatu kościerskiego sfotografowała wyjątkowy pierścień wokół słońca.

Takie widoki w powiecie kościerskim!

Halo to zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca.

Co ciekawe, zjawisko wywołane jest załamaniem światła na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych lub we mgle lodowej. W zależności od tego jakie rodzaje kryształów lodowych występują, jakie są ich ustawienia w powietrzu i drogi optyczne możemy obserwować wiele różnych efektów halo.

Annie Nideckiej udało się zrobić te wyjątkowe zdjęcia z gminie Nowa Karczma w powiecie kościerskim.

To samo halo w różnych miejscach może wyglądać inaczej. Do zjawiska nie można się zbliżyć, ponieważ jest ono specyficznym obrazem Księżyca lub Słońca. Pozorna odległość do halo wynosi więc odpowiednio: ok. 400 000 km albo ok. 150 mln km. Natomiast zasięg widoczności określony jest przez rozmiar chmury, na której rozprasza się światło.

Obserwując halo w niewielkiej odległości kątowej od Słońca trzeba zdecydowanie chronić oczy przed bezpośrednio padającym światłem Słońca. Istnieje niestety ryzyko trwałego upośledzenia wzroku. Światło Słońca padające bezpośrednio przez dłuższy czas na części światłoczułe aparatu fotograficznego lub kamery może je uszkodzić, dlatego podczas fotografowania zjawiska tarczę słoneczną powinno się zasłaniać.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto