Kościerzyna. Dwukrotny tytuł Mistrza Świata i Rekordzisty Świata zawodnika UKS Manta Kościerzyna Szymona Kropidłowskiego

Joanna Surażyńska
Szymon Kropidłowski, 19-letni zawodnik UKS Manta Kościerzyna, dokonał nieprawdopodobnego osiągnięcia sportowego, którego nikt w historii sportów podwodnych nie osiągnął i w najbliższym czasie nikt nie powtórzy.

W 2021 podczas MŚ w Tomsku uzyskał kwalifikacje na Igrzyska Sportów Nieolimpijskich, gdzie miał zaszczyt reprezentować Polskę.

Podczas Igrzysk The World Games w Birmingham w stanie Alabama w USA, Szymon podczas swojego pierwszego startu na dystansie 100m BF zajął drugie miejsce i zdobył srebrny medal, natomiast w swoim drugim starcie na dystansie 50m BF zajął pierwsze miejsce i złoty medal zostając mistrzem The World Games i pierwszym Polakiem, który tego dokonał w finswimmingu.

Dwa tygodnie później podczas Mistrzostw Świata w Finswimmingu w Cali w Kolumbii Szymon Kropidłowski zdobył złoty medal na dystansach 50m BF i 100m BF, zdobywając dwukrotnie tytuł Mistrza Świata oraz rekordzisty świata na dystansie 100m BF z czasem 41.11, który poprawił kolejnego dnia na 40.87 podczas pierwszej zmiany sztafety 4 x 100 BF MIX.

Polska sztafeta mieszana zdobyła na MŚ brązowy medal.

Jest pierwszym Polakiem, który w przeciągu 2 tygodni zdobył tytuł Mistrza Igrzysk The World Games oraz dwukrotnie tytuł Mistrza Świata i rekordzisty świata w historii polskiego sportu.