Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościerzyna: Grzyby już rosną! Na węgiel na nich nie zarobisz, wystarczy najwyżej na chrust [ZDJECIA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
W lasach powiatu kościerskiego grzyby już rosną, choć nie wszystkie gatunki! Sprawdziliśmy, ile kosztuje kilogram kurek w Kościerzynie. Nie każdego na nie stać, ale młodzi ludzie i tak wolą zapłacić, niż pójść nazbierać za darmo do lasu.

Powiat kościerski (wakacje 2022) już zarabia na grzybach

Połowa lipca 2022 i wreszcie w kaszubskich lasach pojawiły się grzyby, a punkty skupu runa leśnego mogły ruszyć z pracą. Jak na razie najwięcej jest kurek, czyli pieprzników jadalnych.

Jeśli ktoś wybiera się z nadzieją na upolowanie borowika, to niestety szanse na to są marne. Tych jak na lekarstwo.

Ale nie ma co narzekać, bo kurka to grzyb i smaczny, i w cenie. W punktach skupu w powiecie kościerskim trzeba zapłacić ok. 30 zł za kilogram kurek. Drogo? Bywa, że w przydrożnych stoiskach żądają jeszcze więcej.

Jeśli w lasach w powiecie kościerskim pojawiły się grzyby, to wiadomo, że i grzybiarzy nie brakuje. Na leśnych drogach i parkingach coraz więcej aut. Trzeba jednak przyznać, że zbieranie grzybów to sport raczej dla starszego pokolenia.

- Na grzyby chodzą starsi ludzie, a młodzi krążą z telefonami przy nosie - mówi jeden z właścicieli punktu skupu w powiecie kościerskim. - Oni wolą zapłacić, niż pójść do lasu i nazbierać sobie za darmo.

Grzyby na Kaszubach. Ile można na nich zarobić w wakacje 2022?

Zbieranie i sprzedaż grzybów to mimo wszystko wciąż popularne zajęcie na Kaszubach, choć rzeczywiście częściej w lasach można spotkać doświadczonych grzybiarzy.

- Każdego roku na grzybach wspólnie z mężem zarabialiśmy na opał. Teraz jednak, przy cenach węgla, to chyba tylko na chrust z lasu nam wystarczy - mówi Mariola Kochanowska z Kościerzyny.

Jeśli ktoś nie lubi zbierać grzybów, to zawsze może wybrać się na jagody, bo i te dość obficie rosną na Kaszubach. Trzeba jednak pamiętać, że lepiej nie jeść owoców prosto z krzaczka. Mogą kryć się na nich mało przyjemne niespodzianki...

- Las jest mieszkaniem dla wielu zwierząt, które mogą pozostawiać na naszych zbiorach niepożądane dodatki - mówi Zdobysław Czarnowski. - Po spożyciu takich nieumytych darów lasu możemy się poważnie rozchorować. Pamiętajmy też o odpowiednim zabezpieczeniu się przed owadami i kleszczami. Po powrocie ze spaceru warto dokładnie sprawdzić swoje ciało, czy czasem nie mamy pasażera na gapę.

Jeśli wybierzemy się na grzyby, to pamiętajmy, że zbieramy tylko dobrze znane gatunki. Wiele grzybów trujących jest bardzo podobnych do jadalnych i tylko dobra znajomość cech botanicznych pozwala uniknąć tragicznej pomyłki.

Co więcej, należy zbierać tylko zdrowe i dobrze wyrośnięte grzyby, do przewiewnych koszy, nigdy do plastikowych torebek, gdyż ulegają zaparzeniu i powstają w nich substancje trujące.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto