Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościerzyna na starych zdjęciach! Zobaczcie wyjątkowe fotografie miasta z Narodowego Archiwum Cyfrowego

Joanna Surażyńska
Kurs obrony przeciwgazowej Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Kościerzynie (1933)
Kurs obrony przeciwgazowej Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Kościerzynie (1933) Narodowe Archiwum Cyfrowe
Jak Kościerzyna wyglądała przed laty? Zobaczcie miasto na archiwalnych zdjęciach! Te wyjątkowe fotografie przenoszą w przeszłość! Materiały pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Kościerzyna sięga swoją historią XIII wieku, kiedy to w 1283 roku uzyskało prawa miejskie na mocy chełmińskiego prawa lokacyjnego. Już wówczas stanowiło ważny punkt na mapie Prus Królewskich, pełniąc funkcję ośrodka handlowego i rzemieślniczego.

Przez wieki Kościerzyna przeżywała zmienne koleje losu, związane z panowaniem Polski i Prus. Po II pokoju toruńskim w 1466 roku znalazła się pod polskim berłem, by w XIX wieku ponownie trafić pod niemieckie panowanie w wyniku rozbiorów.

W okresie międzywojennym, po powrocie Kościerzyny do Polski, miasto rozwijało się, choć nie obeszło się bez problemów związanych z trudnościami gospodarczymi. II wojna światowa przyniosła okupację niemiecką i zniszczenia podczas walk na Pomorzu w 1945 roku.

Po wojnie, mimo zniszczeń, Kościerzyna została odbudowana. W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej była miejscem rozwoju infrastruktury, a po 1989 roku, po transformacji ustrojowej, kontynuowała rozwój jako ośrodek kulturalny i turystyczny. Dziś to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, oferując mieszkańcom i turystom zróżnicowaną ofertę kulturalną i przyrodniczą.

Kościerzyna to urokliwe miasto znane nie tylko ze swojej malowniczej lokalizacji pośród jezior i lasów, ale także z bogatej historii i zróżnicowanego dziedzictwa kulturowego.

Miasto otoczone jest przez liczne jeziora, co sprawia, że jest atrakcyjnym miejscem dla miłośników przyrody i sportów wodnych. Przyroda w okolicach Kościerzyny przyciąga miłośników pieszych wędrówek, rowerzystów i entuzjastów aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Kościerzyna może poszczycić się zabytkowym centrum, gdzie liczne kamienice i budynki sakralne ukazują historię miasta.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto