Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościerzyna. Nowa instalacja fotowoltaiczna w KOS-EKO przyczyni się do poprawy stanu powietrza

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Instalacja fotowoltaiczna została zbudowana w kotłowni K-1 przy ul. Tetmajera 3 w Kościerzynie. Ma moc 49,98 kW

Miejskie Przedsiębiorstwo Infrastruktury „KOS-EKO” sp. z o.o. w Kościerzynie dąży do zmiany wizerunku z firmy opartej na paliwie węglowym, na przyjazną środowisku. Dlatego też od wielu lat dokonuje zmian technologicznych innowacji, także w zakresie energii odnawialnych. Nowa instalacja fotowoltaiczna jest jedną z nich. Dodajmy, że KOS-EKO jest przedsiębiorstwem komunalnym. Spółka wykonuje zadania gminy w zakresie zaopatrzenia w wodę, energię cieplną oraz odbiór ścieków.

W ostatnim czasie została oddana do użytkowania zainstalowana w kotłowni K-1 przy ul. Tetmajera 3 nowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 49,98 kW. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, w ramach zadania pn.: „Rozwój ciepła systemowego przyjazny dla środowiska – budowa instalacji fotowoltaicznej w K-1”.

Jest to kolejny etap znacznych zmian w ramach działalności ciepłowniczej „KOS-EKO”. Po inwestycjach związanych z wdrożeniem nowoczesnej filtracji pyłów w kotłach węgłowych, teraz przyszedł czas na zmianę systemu ciepłowniczego miasta na efektywny energetycznie. Wybudowana instalacja fotowoltaiczna jest początkiem tego procesu. Docelowo spółka zakłada również budowę zespołu kogeneratorów na obiektach KOS-EKO.

- Każda inwestycja w ochronę środowiska jest dla nas niezwykle ważna - mówi Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny. - Staramy się sukcesywnie realizować zadania, które są przyjazne środowisku. Również na budynku urzędu miasta zostały zamontowane panele fotowoltaiczne o mocy 50 kW.

Wysokie uzależnienie polskiego ciepłownictwa systemowego od paliw kopalnych, a w szczególności od węgla, przy niskich udziałach OZE, ma swoje skutki w kontekście realizacji polityki klimatycznej UE, ale także polityki ochrony środowiska, polityki spójności i innowacji.

Energia promieniowania słonecznego.

Kolektory słoneczne dla ciepłownictwa systemowego to jedno z najbardziej innowacyjnych, a jednocześnie jedno z najtańszych rozwiązań. Budowane są zarówno w rozproszeniu na obiektach (lub w pobliżu) odbiorców jak i w układach scentralizowanych (wielkowymiarowe pola kolektorów słonecznych).

Energia promieniowania słonecznego (tzw. fotowoltaika) staje się coraz bardziej popularnym odnawialnym źródłem energii w naszym kraju. Zauważalne jest coraz większe zainteresowanie wśród Polaków montażem paneli fotowoltaicznych. Prosumenci, którzy zdecydowali się na takie instalacje, wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby, natomiast nadwyżka wyprodukowanej energii przekazywana jest do sieci elektroenergetycznej. Fotowoltaika w Polsce, w obszarze mikroinstalacji prosumenckich, ma bardzo rozproszony charakter, co wpływa korzystnie na transformację energetyczną. Dodatkowo warto podkreślić, że jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska.

Fotowoltaika, jako odnawialne źródło energii produkujące prąd, nie wpływa negatywnie na środowisko. Zasada działania paneli fotowoltaicznych polega na tym, że ogniwa fotowoltaiczne, z których złożone są panele zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Instalacja PV jest dobrym rozwiązaniem ekologicznym ze względu na brak emisji dwutlenku węgla czy siarczanów i nie produkuje spalin zanieczyszczających środowisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto