Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościerzyna. Zatrute powietrze

Edyta Łosińska
Specjalistyczne badania narobiły sporego zamieszania. Na zdjęciu Grażyna Greinke.
Fot. Edyta Łosińska
Specjalistyczne badania narobiły sporego zamieszania. Na zdjęciu Grażyna Greinke. Fot. Edyta Łosińska
Kościerzyna, obok Gdańska i Gdyni, znalazła się na czarnej liście. Ostatnie badania stanu zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego w mieście wykazały, że mamy się czego obawiać.

Kościerzyna, obok Gdańska i Gdyni, znalazła się na czarnej liście. Ostatnie badania stanu zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego w mieście wykazały, że mamy się czego obawiać. Stężenie benzo(a)pirenu, niebezpiecznej substancji w 2004 roku wyniosło 4,9 ng/m szesc., co stanowi przekroczenie o 490 proc. dopuszczalnej wartości. Takich danych nikt się nie spodziewał, tym bardziej, że w mieście nie ma wielkich zakładów przemysłowych. Skąd w takim razie te bulwersujące informacje?
- Przypuszczamy, że taki stan jest spowodowany przede wszystkim ogrzewaniem budynków przez lokalne kotłownie, piece węglowe itp. - mówi Grażyna Greinke, kierownik Oddziału Higieny Komunalnej w Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie. - Jak się wydaje, największe jednak znaczenie ma spalanie w piecach różnych odpadów, w tym przede wszystkim tworzyw sztucznych.
Zgodnie z danymi uzyskanymi z Wojewódzkiego Rejestru Nowotworów Złośliwych przy Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku, liczba zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe w woj. pomorskim jest jedną z najwyższych w kraju i wciąż rośnie. Trudno na razie powiedzieć czy podwyższona ilość benzo(a)pirenu ma z tym bezpośredni związek.
- Z pewnością zanieczyszczenia środowiska są powodem występowania nowotworów, ale nie bez znaczenia jest też tryb życia - podsumowuje Grażyna Greinke.
Jeszcze niedawno Kościerzyna walczyła o status uzdrowiska, dzisiaj okazuje się jednym z najbardziej trujących miast. Kościerska Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna, główną przyczynę tego stanu widzi w braku scentralizowanego źródła ogrzewania.
Najprawdopodobniej podwyższony poziom szkodliwych substancji w mieście jest obecny już od dawna. Ich ujawnienie, było możliwe dzięki zainstalowaniu w maju 2003 r., specjalnej stacji pomiaru pyłu zawieszonego.
- Byliśmy zaniepokojeni zwiększoną ilością ogólnego pyłu zawieszonego, znajdującego się w powietrzu - mówi Grażyna Greinke. - Dlatego też wystąpiliśmy o zamontowanie urządzenia do pomiarów, które idealnie wychwyciło wszystkie stężenia.

Być może gdyby wszystkie miasta posiadały takie stacje pomiaru pyłu, czarna lista wydłużyłaby się znacznie.
- Zależało nam na zainstalowaniu tego urządzenia, aby móc monitorować czystość powietrza - mówi Zdzisław Czucha, burmistrz Kościerzyny. - Chcemy być przecież miastem ekologicznym i przyjaznym mieszkańcom. Jednak wdać, że efekt jest wręcz odwrotny. O jakiejś katastrofie można mówić dopiero wówczas gdy analizie poddane są wszystkie miasta. My ze swej strony staramy się dbać o środowisko. Wystarczy dodać, że od 1996 do 2003 roku zlikwidowaliśmy w mieście aż 35 kotłowni. Doprowadziliśmy również do starej części miasta zdalaczynną sieć ciepłową, do której mogą przyłączyć się mieszkańcy. Jednak nie mamy takich narzędzi, aby ich do tego zmusić.

Benzo(a)piren - jest związkiem chemicznym należącym do wielopierścieniowych węglowodanów aromatycznych. Powstają one podczas niepełnego spalania węgla, oleju i gazu, śmieci lub innych substancji organicznych. Występują w powietrzu atmosferycznym, wodzie i glebie. Ich obecność można stwierdzić w ropie naftowej, węglu, asfalcie, sadzy, spalinach samochodowych i w pyle na drogach. Stwierdzono, że posiadają wysoki poziom kancerogenności i są przyczyną powstawania wielu rodzajów nowotworów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto