Zbliża się sezon urlopowy, a również wtedy zdarzają się sytuacje, gdy ulegniemy wypadkowi lub zachorujemy, a uraz lub choroba może zatrzymać nas na dłużej poza domem. Jeśli będziemy korzystać ze zwolnienia lekarskiego musimy podać lekarzowi, który wystawia e-ZLA (elektroniczne zwolnienie lekarskie) adres, pod którym będziemy przebywać w czasie powrotu do zdrowia.
Nie tylko w czasie wyjazdu trzeba pilnować prawidłowego adresu na zwolnieniu lekarskim. Zdarza się, że w systemie podany jest adres zameldowania inny niż stałe miejsce zamieszkania pacjenta. Dlatego już w tracie wizyty w gabinecie lekarskim, przy wystawieniu e-ZLA, chory powinien przekazać lekarzowi pod jakim adresem będzie przebywał i to właśnie on powinien znaleźć się na zwolnieniu lekarskim.
Zdarzają się również sytuacje, gdy pacjent w trakcie choroby potrzebuje pomocy innych i przenosi się np. rodziny, która będzie się nim opiekować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tak zrobić, ale trzeba pamiętać o obowiązkach względem ZUS i pracodawcy. Gdy już po wystawieniu e-zwolnienia, chory zmienia miejsce pobytu, musi poinformować o nowym adresie pracodawcę oraz ZUS. Ma na to trzy dni. W ZUS może to zrobić na kilka sposobów, np. telefonicznie pod numerem 22 560 16 00), przez internet z pomocą formularza POG na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub w placówce.
Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego ma znaczenia podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w trakcie kontroli może być przyczyną odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego.