Kupujesz świąteczne prezenty przez internet? Uważaj na pułapki, nie daj się złodziejom - możesz stracić wszystkie pieniądze z konta

OPRAC.: Akcja specjalna Temat tygodnia: Prezentownik
Warto uważać na podejrzanie tanie oferty i sklepy internetowe, które funkcjonują od niedawna
Warto uważać na podejrzanie tanie oferty i sklepy internetowe, które funkcjonują od niedawna fot. 123rf
Zaczyna się najgorętszy w roku okres zakupów internetowych, gdy kupujemy prezenty świąteczne. Gorączka zakupów potrwa mniej więcej do połowy grudnia. Później istnieje już ryzyko, że paczka nie dotrze przed świętami. Eksperci ostrzegają, aby zachować ostrożność. Część ofert wyglądających na wyjątkową okazję, to próba wyłudzenia danych, które przestępcy wykorzystają do opróżnienia naszego konta.

W internecie pojawił się już wysyp promocji. Szukając okazji warto jednak pamiętać, że wśród nich czają się różne pułapki. Czasami są niegroźne, np. wydaje nam się, że kupujemy taniej, a tak naprawdę sprzedawca najpierw podniósł cenę, żeby ją później obniżyć. Zdecydowanie groźniejsze są natomiast sytuacje, gdy skorzystamy z oferty wystawionej przez przestępców. Wtedy może nam się wydawać, że kupujemy coś za kilka złotych, a stracimy wszystkie pieniądze jakie mamy na koncie w banku - ostrzega Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Podejrzanie niskie ceny

Przestępcy wystawiają oferty sprzedaży różnych towarów w bardzo atrakcyjnych cenach (np. smartfon za 1 zł).

W rzeczywistości nie zamierzają jednak niczego nam wysyłać. W trakcie zakupu chcą przekierować nas na fałszywą stronę internetową, przypominającą popularne serwisy służące do płacenia (np. Przelewy24) lub stronę, która wygląda dokładnie jak ta, należącą do naszego banku. W ten sposób oszuści poznają nasz login i hasło do bankowości.

Wtedy do kradzieży będą potrzebować jeszcze tylko hasła SMS. To jednak też im podamy, bo będzie nam się wydawało, że zatwierdzamy przelew na 1 zł.

Czytaj całą treść SMS z hasłem

Żeby uniknąć tego rodzaju zagrożenia, warto uważać na podejrzanie tanie oferty i sklepy internetowe, które funkcjonują od niedawna. To jednak nie zawsze pomoże, ponieważ przestępcy tworzą sklepy podobne do tych znanych i funkcjonujących od dawna. Dlatego należy też zawsze dokładnie czytać treść SMS-ów od banku, w których podane są hasła jednorazowe. Gdy będziemy zatwierdzać przelew na 1 zł, a w treści SMS-a będzie napisane np. że tworzymy zaufanego odbiorcę przelewów, to zorientujemy się, że coś jest nie tak. Warto też płacić za zakupy internetowe kartą, gdyż w takim przypadku bank może cofnąć płatność.

Uważaj na fałszywą dopłatę

  • Niestety, ktoś może nas okraś nawet jeśli zakupy zrobimy u uczciwego sprzedawcy. Przestępcy wysyłają bowiem SMS-y lub maile, podszywając się pod firmy kurierskie i pocztowe.
  • W wiadomości domagają się dopłaty niewielkiej kwoty ze względu na wzrost kosztów przesyłki. Taka wiadomość zawiera zwykle link do płatności, który prowadzi do fałszywej strony internetowej.
  • Dalej schemat wygląda analogicznie jak w poprzednim przypadku. Wydaje nam się, że robimy przelew np. na 1 zł, a w rzeczywistości dajemy przestępcom możliwość wypłacenie wszystkich pieniędzy z konta.

A może zapłacić przy odbiorze?

Płacąc przy odbiorze unikamy ryzyka, że przestępcy opróżnią nam konto. Ta forma zapłaty ma też jednak pewne wady. Po pierwsze trzeba za nią dodatkowo zapłacić. Poza tym nie jest to tak bezpieczne rozwiązanie, jak może się wydawać.

Zdarza się, że przesyłka dociera, ale zawiera uszkodzony towar lub coś zupełnie innego niż zamawialiśmy. Przed tym nie ustrzeże nas płatność przy odbiorze, gdyż aby zajrzeć do paczki, trzeba najpierw zapłacić.

Możemy co prawda odmówić zapłaty jeśli widać, że paczka jest uszkodzona lub nosi ślady otwarcia. Jeśli jednak z zewnątrz wszystko wygląda dobrze, to musimy zapłacić, a wtedy kurier daje nam paczkę i wychodzi. Jeśli z zawartością jest coś nie tak, to trzeba powiadomić o tym sklep, odesłać paczkę i zaczekać na zwrot pieniędzy lub kolejną paczkę z poprawną zawartością. Jeśli jednak trafimy na oszusta, to nic to nie da.

Pamiętaj!

  • Aby uniknąć oszustwa warto korzystać ze sprawdzonych sklepów internatowych.
  • Jeśli decydujemy się kupić coś w takim, z którego jeszcze nie korzystaliśmy, to powinniśmy zawsze poszukać w internecie negatywnych opinii o nim.
  • Za każdym razem czytajmy całą treść SMS-a z hasłem jednorazowym, który wysyła nam bank.
  • Płatności najlepiej dokonać kartą, gdyż w razie problemów możemy domagać się od banku cofnięcia transakcji. Nie jest to możliwe jeśli zapłaciliśmy przelewem, BLIK-iem czy przy odbiorze.

Partnerzy:
ODNOVA dla Ciebie w KARTUZACH
ul. Bielińskiego 6 lok. 2
[email protected]
+48 786 019 808
Godziny otwarcia:
poniedziałek - sobota: 10.00 - 18.00
www.odnova-dlaciebie.pl

HARRY REGLIŃSKI "FROST"
ul. Węglowa 1, 83-300 Kartuzy
[email protected]
58 681 13 73
www.ryby.kartuzy.pl

Dodaj ogłoszenie