Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarze ze szpitala w Kościerzynie wykonują innowacyjne zabiegi PFO! Są jednymi z nielicznych w tej części kraju

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Jak podkreślają lekarze, zabiegi PFO są wskazane w prewencji incydentów zakrzepowo-zatorowych, m.in. u pacjentów po przebytym udarze mózgu bez uchwytnej przyczyny.
Jak podkreślają lekarze, zabiegi PFO są wskazane w prewencji incydentów zakrzepowo-zatorowych, m.in. u pacjentów po przebytym udarze mózgu bez uchwytnej przyczyny. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
Zespół lekarzy ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie wykonał zabieg PFO, czyli przezskórnego zamknięcia przetrwałego otworu owalnego. Podobne zabiegi na północy kraju wykonywane są tylko w Gdańsku, Wejherowie i Bydgoszczy.

Szpital w Kościerzynie wykonuje innowacyjne zabiegi

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie dołączył do placówek medycznych, w których wykonywane są zabiegi PFO, czyli przezskórnego zamknięcia przetrwałego otworu owalnego. W Pracowni Hemodynamiki wykonano pierwsze takie procedury. Dodajmy, że przetrwały otwór owalny (PFO) to połączenie między przedsionkami serca, które jest pozostałością po krążeniu
płodowym.
Na skutek zmian ciśnień w przedsionkach, które zachodzą po urodzeniu, otwór owalny ulega w większości przypadków zamknięciu w ciągu pierwszych 2 lat życia. U niektórych osób nie zamyka się jednak całkowicie. Jak pokazują badania, obecność PFO wiąże się z częstszym występowaniem wielu schorzeń, w tym udaru niedokrwiennego mózgu i nawracających przejściowych incydentów niedokrwiennych na tle zakrzepowo‑zatorowym.

Pierwsze zabiegi w Kościerzynie wykonał zespół lekarzy w składzie: operatorzy lek. Juliusz Macierzanka, lek. Andrzej Wolski oraz kontrola echokardiograficzna lek. Beata Rock-Bela, lek. Artur Korzeniowski oraz zespół pielęgniarek i techników RTG, pod nadzorem merytorycznym dr n. med. Piotra Kwiatkowskiego z Wojskowego Instytutu Medycznego.

- Cieszymy się, że dzięki współpracy z doktorem Piotrem Kwiatkowskim mieliśmy możliwość wykonania tego rodzaju zabiegów. Warto podkreślić, że w północnej części kraju wykonuje się je jedynie w Gdańsku, Wejherowie i Bydgoszczy - zapełniamy więc pewnego rodzaju lukę dla pacjentów ze środkowej części Pomorza - mówił lek. Andrzej Wolski, specjalista kardiologii pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

Jak podkreślają specjaliści, procedura ta jest wskazana w prewencji incydentów zakrzepowo-zatorowych, m.in. u pacjentów po przebytym udarze mózgu bez uchwytnej przyczyny. Zabieg wykonuje się przez nakłucie żyły udowej, przez którą wprowadza się do serca specjalną "zapinkę" (okluder), zamykając dzięki temu połączenie między przedsionkami.

Warto nadmienić, że w Pracowni Hemodynamicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie diagnozuje się i leczy pacjentów z podejrzeniem choroby wieńcowej. Pracownia działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu prowadząc dyżur „zawałowy”. Dzięki całodobowej gotowości pracowni pilne zabiegi mogą się odbywać o każdej porze dnia i nocy. Codziennie wykonywanych jest do piętnastu zabiegów koronarografii i angioplastyki.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto