Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lokalne Partnerstwo ds. Wody. Przedstawiciele różnych instytucji dyskutowali o tym, jak zapobiec problemom z wodą

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
W. Wylegalski
Problemy z wodą dotykają coraz większe obszary kraju. Nie brakuje miejsc, które szczególnie narażone są na suszę, i takich, które borykają się z podtopieniami. Powstające Lokalne Partnerstwa ds. Wody mają podjąć działania, aby w przyszłości zaradzić kłopotom z wodą w danym regionie.

Zrównoważona gospodarka wodna, to temat który coraz częściej pojawia się w różnych dyskusjach branżowych. Nie od dziś wiadomo, że niedobory wody w wielu regionach stanowią poważny problem, który niestety może się pogłębiać. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego, podjęło inicjatywę dotyczącą tworzenia Lokalnych Partnerstw ds. Wody (LPW) - czyli sieci efektywnej współpracy pomiędzy kluczowymi partnerami na rzecz zarządzania zasobami wody w rolnictwie i na obszarach wiejskich na poziomie lokalnym.

Nawiązanie współpracy pomiędzy zarządzającymi wodą oraz korzystającymi z wody na danym obszarze pozwoli na zoptymalizowanie działań na rzecz zrównoważonej gospodarki wodnej oraz efektywne wykorzystywanie możliwości finansowania inwestycji zarówno ze środków krajowych jak i wspólnotowych.

W pierwszym etapie planowane jest utworzenie LPW na zasadach pilotażu, po jednym w każdym województwie. Docelowo, w miarę potrzeb i możliwości, planowane jest utworzenie LPW w każdym powiecie w kraju.

W Lubaniu w siedzibie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyło się pierwsze spotkanie potencjalnych członków Lokalnego Partnerstwa ds. Wody w powiecie kościerskim. Dyskutowano na temat współpracy, omówiono najpoważniejsze problemy w zakresie racjonalnej gospodarki wodnej na obszarze pilotażu, uczestnicy wymienili się również dotychczasowymi doświadczeniami związanymi z zarządzaniem zasobami wody.

Do udziału w spotkaniu zaproszono:
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Pomorski Oddział Regionalny ARiMR w Gdyni,OT Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Pruszczu Gdańskim, RZGW w Gdańsku, Okręgową Stację Chemiczno – Rolniczą w Gdańsku, Pomorską Izbę Rolniczą, Starostwo Powiatowe w Kościerzynie, Urząd Miasta Kościerzyna, Urząd Gminy Kościerzyna, Urząd Gminy Nowa Karczma, Urząd Gminy Lipusz, Urząd Gminy Dziemiany, Urząd Gminy Liniewo, Urząd Gminy Karsin, Urząd Gminy Stara Kiszewa, Nadleśnictwo Kościerzyna, Nadleśnictwo Lipusz, Wdzydzki Park Krajobrazowy, Lokalną Grupę Działania STOLEM, Zarząd Zlewni w Tczewie, Zarząd Zlewni w Chojnicach, Nadzór Wodny w Kościerzynie, Nadzór Wodny w Chojnicach.

Podczas spotkania uczestnicy zwrócili uwagę na różne problemy związane z gospodarką wodną. Rozmawiano m.in. o potrzebach zwiększenia poziomu retencji i zatrzymywania wody w górnych częściach cieków (wójt gm. Dziemiany), braku spółek wodnych na terenie powiatu, szczególna potrzeba spółek wynika z konieczności gospodarowania wodą na poziomie wyższym niż gospodarstwo rolne (przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Kościerzynie), problemach z wykaszaniem nadbrzeży Wierzycy (z-ca wójta gm. Kościerzyna), czy problemach z drożnością rowów (przedstawiciel gm. Karsin)

Pomysł utworzenia LPW spotkał się z dużym poparciem wśród uczestników spotkania. Na zakończenie otrzymali oni druk deklaracji dotyczącej udziału w LPW oraz informację o tematyce kolejnego spotkania, które będzie poświęcone inwentaryzacji i ocenie zasobów wody możliwej do wykorzystania dla potrzeb rolnictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto