Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Donacji i Transplantacji. Ponad 1800 chorych czeka na przeszczep. To dla nich szansa na życie

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
gpointstudio/Getty Images
Coraz więcej osób czeka na przeszczep, a liczba pobrań w ostatnich latach zmalała. Te statystyki to dramatyczna walka o życie każdego chorego, dla którego jedyną szansą jest transplantacja. Europejski Dzień Donacji i Transplantacji jest okazją do rozmów na temat świadomego i altruistycznego dawstwa narządów i tkanek do przeszczepienia.

8 października obchodzony jest Europejski Dzień Donacji i Transplantacji. Jest on organizowany przez Radę Europy corocznie od 1996 r. w różnych krajach Europy. Uroczystości i wydarzenia Dnia Donacji i Transplantacji promują i wzmacniają poparcie dla świadomego i altruistycznego dawstwa narządów i tkanek do przeszczepienia, wiedzę na temat medycyny transplantacyjnej oraz solidarność z chorymi oczekującymi na przeszczep.

- W tym roku Rada Europy zaszczytnie powierzyła organizację tej uroczystości Polsce, co bez wątpienia przyczyni się do zwiększenia dostępności leczenia przeszczepieniem dla chorych, którzy takiego leczenia potrzebują - mówi Anna Milecka, Wojewódzki Koordynator Poltransplantu. - Coraz więcej osób czeka na przeszczep, a liczba pobrań w ostatnich latach zmalała. Według statystyk ze strony internetowej Poltransplantu w 2021 r. w Polsce pobrano narządy od niemal 400 zmarłych dawców. Wykonano łącznie niemal 1,3 tys. przeszczepów, w tym najwięcej nerek - ponad 700, 277 wątrób, 200 serc , płuc - 68.

Dodajmy, że do końca lipca tego roku narządy pobrano od 254 zmarłych dawców, a wykonano łącznie 770 przeszczepów. Oczekujących na przeszczepienie jest jednak więcej. Na koniec sierpnia 2022 roku na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie w Poltransplancie znajdowało się 1820 chorych, z tego czekających na przeszczepienie nerki: 1065, serca: 398, wątroby - 150, płuc - 130. Długa jest też kolejka na liście do transplantacji rogówki, znajduje się na niej 3128 pacjentów.

- W Polsce jest świadomość tego, że po śmierci można darować swoje narządy i tkanki innym, tj. osobom chorym, których narządy i tkanki nie działają - dodaje Anna Milecka. - Zgodnie z prawem, mogą być one pobrane od każdego, kto nie sprzeciwił się temu za życia (nie złożył sprzeciwu pisemnie, ustnie lub poprzez wpis w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów). Tak więc możesz zostać dawcą, jeżeli nie odmówisz. Swoją pozytywną postawę wobec dawstwa możesz wyrazić aktywnie; wypełnij i miej przy sobie świadectwo woli oddania po śmierci części siebie dla ratowania innych oraz poinformuj o tym swoich bliskich. Dobrze, aby wiedzieli jakie w tej sprawie masz poglądy.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto