Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejskie targowisko czeka wielka metamorfoza

sura, eda
Ryzykowali, bo dla wielu to jedyne źródło utrzymania. Od lat mówiło się, że kościerskie targowisko nie spełnia wymogów sanitarnych i weterynaryjnych. Nie było jednak pieniędzy, aby zmienić tę sytuację. Wydzielone pomieszczenia, specjalne chłodnie i dostęp do bieżącej wody - to tylko nieliczne z warunków, jakie powinny być spełnione, aby można było sprzedawać produkty pochodzenia zwierzęcego w ramach sprzedaży bezpośredniej. Handlujący i ich klienci wreszcie doczekają się modernizacji targowiska. Jak dotąd sen z powiek spędzał im fakt, że wielu z nich nie powinno w ogóle wystawiać swoich produktów na sprzedaż.

Temat remontu targowiska był również szeroko omawiany podczas spotkania władz miasta z mieszkańcami.

- Jest to projekt, który w radykalny sposób zmieni sytuację na kościerskim targowisku - powiedział Zdzisław Czucha, burmistrz Kościerzyny. - To przedsięwzięcie, na które zdobyliśmy dofinansowanie, było po prostu konieczne, tym bardziej że służby weterynaryjne, a także sanitarne wielokrotnie podkreślały, że w takich warunkach targowisko na dłuższą metę nie może funkcjonować. Dzięki projektowi "Mój Rynek" targowisko będzie nowoczesnym miejscem i z pewnością zmieni się jego wizerunek.

Burmistrz Zdzisław Czucha podkreślił również, że funkcjonowanie targowiska jest niezmiernie ważne, chociażby ze względu na fakt wpływów finansowych do kasy miejskiej, które są pobierane w ramach opłaty targowej.

- Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że jest to bardzo poważna kwota dla naszego budżetu - zaznaczył burmistrz Kościerzyny. - W tym roku było to około 300 tysięcy złotych.

Według założeń, targowisko ma być czynne trzy razy w tygodniu. Czy takie rozwiązanie przyjmie się na stałe? Tego na razie nie wiadomo, tym bardziej że kilka lat temu miasto stworzyło możliwość, by targowisko było czynne codziennie, jednak okazało się, że handel odbywał się jedynie we wtorki oraz piątki.

Zadowolenia nie kryje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz Inspekcja Weterynaryjna w Kościerzynie.

- Cieszymy się, że sytuacja będzie uporządkowana - mówi Grażyna Greinke, dyrektor PSSE w Kościerzynie. - Dotychczasowe warunki były bardzo trudne, jednak dla wielu osób handel był jedynym źródłem utrzymania.
Zakończenie budowy zaplanowano na czerwiec 2013 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto