Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Kościerzyny mogą pozbyć się azbestu z dofinansowaniem. Wnioski do 3.02.2023 r.

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Azbest często nazywany jest "cichym zabójcą", dlatego warto się go pozbyć jak najszybciej. Mieszkańcy Kościerzyny mogą otrzymać dofinansowanie do działań związanych z demontażem, odbiorem, transportem i unieszkodliwianiem wyrobów zawierających azbest z terenu miasta.

Azbest wciąż pokrywa wiele dachów w Kościerzynie. Teraz mieszkańcy miasta mają szansę zdobyć dofinansowanie, aby pozbyć się go raz na zawsze.

- Zapraszamy właścicieli budynków mieszkalnych lub gospodarczych stanowiących własność osób fizycznych lub wspólnot mieszkaniowych z wyłączeniem budynków przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej do składania wniosków o dofinansowanie działań związanych z demontażem, odbiorem, transportem i unieszkodliwianiem wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Kościerzyna - informują urzędnicy.

Formularz wniosku wraz załącznikami w wersji elektronicznej dostępny jest na stronie internetowej Gminy Miejskiej Kościerzyna, a w wersji papierowej, drukowanej w Biurze Obsługi Mieszkańca oraz w Wydziale Rozwoju i Promocji Urzędu Miasta Kościerzyna.

Wnioski przyjmowane są do 03.02.2023 r.

Azbest jest naturalnie występującym w przyrodzie minerałem o włóknistej budowie. Pęczki włókien mogą się rozszczepiać na sprężyste włókna mające średnicę kilkudziesięciokrotnie cieńszą od ludzkiego włosa. Azbest jest groźny gdy jego pokruszone, połamane włókna uwalniają się z wyrobów, przedostają się do powietrza atmosferycznego i niewidoczne dla oka zostają wdychane przez człowieka. Pył azbestowy nie tylko zanieczyszcza płuca, ale i mechanicznie je uszkadza - ostre drobinki drażnią śluzówkę, co powoduje zwłóknienie tkanki płucnej i pośrednio proces nowotworowy. Organizm nie jest w stanie rozpuścić włókien azbestu ze względu na ich dużą odporność chemiczną, co przyczynia się do wielu groźnych chorób tj. pylicę azbestową, czyli zwłóknienia tkanki płucnej; raka płuc, najpowszechniejszego nowotworu złośliwego powodowanego przez azbest; międzybłoniaka, opłucnej, rzadziej otrzewnej (rzadki nowotwór charakteryzujący się wysoką śmiertelnością, a także obturacyjne przewlekłe zapalenia oskrzeli

Trzeba pamiętać, że rozproszony w powietrzu pył azbestu nazywany jest także „cichym zabójcą”. Skutki jego działania na organizm ludzki odczuwalne są często dopiero po 20 latach od chwili zetknięcia się z azbestem. Choroba objawia się napadami kaszlu i astmą. Włókna azbestu mogą dostać się do środowiska za sprawą korozji płyt azbestowo-cementowych, która wzrasta wraz z upływem lat ich użytkowania, uszkodzeń mechanicznych wyrobów zawierających azbest: łamania, kruszenia, cięcia, wiercenia, przemieszczenia (tarcia), zrzucania z wysokości podczas prac rozbiórkowych, demontażu bądź uszkodzeń innych wyrobów azbestowych tj. izolacje, ścianki ogniotrwałe, części instalacji elektrycznych oraz ciepłowniczych. Należy pamiętać, iż wyrobów azbestowych nie powinno się usuwać samodzielnie, gdyż bez odpowiedniego zabezpieczenia takie działania stanowią poważne zagrożenie. Usuwaniem azbestu zajmują się wyspecjalizowane w tym zakresie firmy, stosujące odpowiedni sprzęt, odzież ochronną oraz posiadające wymagane prawem zezwolenia, najlepiej skorzystać z ich usług.

Odpadów zawierających azbest nie wolno mieszać z odpadami komunalnymi. Transportem oraz składowaniem odpadów niebezpiecznych zawierających azbest zajmują się firmy mające odpowiednie uprawnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto