Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Łubiany mają dość przerw w dostawie prądu. Apelują o modernizację linii. Co na to włodarze gminy Kościerzyna?

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Łubiana w gminie Kościerzyna liczy ponad 2400 mieszkańców. Znajdują się tu także Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana, które są jednym z największych pracodawców w powiecie. Każda przerwa w dostawie prądu generuje ogromne koszty.
Łubiana w gminie Kościerzyna liczy ponad 2400 mieszkańców. Znajdują się tu także Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana, które są jednym z największych pracodawców w powiecie. Każda przerwa w dostawie prądu generuje ogromne koszty. Sołectwo Łubiana/Facebook
Wystarczy niewielki podmuch wiatru albo opady śniegu, aby licząca ponad 2400 mieszkańców Łubiana w gm. Kościerzyna była odcięta od prądu. Częste awarie linii energetycznej to problem nie tylko dla mieszkańców, ale także dla właścicieli Zakładów Porcelany Stołowej Lubiana, które są jedną z największych tego typu firm w Europie. Mieszkańcy apelują o jak najszybszą modernizację linii energetycznej.

Przerwy w dostawie prądu w Łubianie. Mieszkańcy mają dość

Mieszkańcy Łubiany w gminie Kościerzyna mają dość. Wystarczy niewielki wiatr albo też opady śniegu, aby na kilka godzin byli pozbawieni prądu. Jak podkreślają, przestarzała napowietrzna linia elektroenergetyczna średniego napięcia (SN) 15kV z Kościerzyny do Łubiany dawno powinna zostać wymieniona. Powstała pod koniec lat 60. i wymaga modernizacji. Apel w tej sprawie mieszkańcy wystosowali do wójta gminy Kościerzyna Grzegorza Piechowskiego. To już kolejna interwencja w tej sprawie.

- Linia zasilająca Łubianę jest przestarzała i nie powinna w takim stanie funkcjonować - poinformował Marcin Żurek, sołtys Łubiany. - Niedopuszczalnym jest, że wystarczy troszkę większy powiew wiatru czy delikatne opady śniegu i spadające gałęzie czy łamiące się całe drzewa nagminnie uszkadzają linię i wieś pozostaje pozbawiona energii, a co dopiero jak jest nawałnica. W roku 2021 było przynajmniej 7 poważnych awarii. W roku 2022 do dnia złożenia wniosku 6, a w całym roku 2022 minimum 13 z łączną przerwą w dostawie energii sięgającą często aż 200 godzin. W tym roku były już 3 awarie z najdłuższą przerwą w dostawie energii blisko dobę, a mamy dopiero początek lutego. Łączna przerwa w dostawie energii w tym roku to ponad 30 godzin.

W Łubianie mieszka około 2400 osób. W tej miejscowości znajduje się także znany w Polsce i za granicą zakład pracy ZPS „Lubiana” SA, który zresztą jest jednym z największych pracodawców w powiecie kościerskim. Poza tym są także dwie duże stolarnie, firmy transportowe, budowlane, duża szkoła, kościół, ośrodek wypoczynkowy, 3 restauracje, kilka sklepów spożywczych, apteka, przychodnia lekarska i wiele innych. Każde wyłączenie prądu generuje problemy i koszty.

- Spółka Energa wykonuje zadania publiczne w postaci dostarczania energii elektrycznej potrzebnej obywatelom do normalnego codziennego funkcjonowania - podkreślał Marcin Żurek. - Ponadto zasila zarówno stację uzdatniania wody, jak i obsługuje oczyszczalnię ścieków. Niedopuszczalnym jest, aby taki stan rzeczy miał dalsze prawo bytu w XXI wieku, gdzie już pierwsza godzina przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej paraliżuje wszystko, a gdzie przerwy dwu, trzy i więcej godzinne nie mówiąc już o przerwach kilkudniowych, jakie miały miejsce po burzy w dniu 1 lipca tego roku.

Jak podkreślają mieszkańcy, nawałnice z 2017 r. i 2022 r. powinny być już motorem działań, bo wówczas ujawniły, jak słabym ogniwem jest linia prowadząca do Łubiany.

- Linia jest połatana, byle jakoś się trzymało (z całym szacunkiem dla ekip remontowych, które dają jeszcze radę to odbudowywać) - powiedział sołtys wsi. - O ile, powiedzmy jest zrozumiałym, że spadające drzewo zrywa linię i przewraca słup, to łamiące się słupy w szczerym polu świadczą już nie tylko o złym stanie, ale wręcz o destrukcji linii. Na marginesie dodam, że linia rezerwowa jest w równie opłakanym stanie, o czym przekonaliśmy się podczas burzy w lipcu 2022 roku. Proponuję, aby na nowo zaprojektować i przebudować linię poprzez skablowanie odcinków leśnych, a na otwartych przestrzeniach wymienić istniejące przestarzałe słupy betonowe BSW czy ŻN, które łamią się jak zapałki - na nowoczesne żerdzie wirowane betonowe lub stalowe słupy kratowe.

Mieszkańcy mają także gotowy pomysł na to, co mogłoby rozwiązać problem, do czasu modernizacji.

- Warto wziąć pod rozwagę zakup kilku sztuk agregatów prądotwórczych o mocy 250 kW, którymi można zasilać rotacyjnie poszczególne trafostacje. Docelowo warta wzięcia pod uwagę jest budowa we wsi dwóch wiatraków o mocy 2MW każdy, co powinno rozwiązać problem energetyczny oraz zaplanować na dalszą przyszłość rozbudowę farmy wiatrowej i produkcję ekologicznej energii na większą skalę - dodał sołtys.

Jak powiedział wójt gminy Kościerzyna, w tej sprawie interweniowano już kilka razy. Odbyły się także rozmowy z przedstawicielami Energi, w których uczestniczył również prezes ZPS Lubiana.

- Odbyliśmy kilka spotkań w Gdańsku - poinformował Grzegorz Piechowski, wójt gminy Kościerzyna. - Każda przerwa w dostawie energii generuje ogromne straty dla Lubiany, która jest największym zakładem porcelany w Europie. Linie energetyczne co do zasady są przestarzałe i w sytuacjach krytycznych dochodzi do awarii. My oczywiście monitorujemy sytuację i prosimy o jak najszybszą modernizację tej linii. Dodam, że uzgadnialiśmy projekt linii podziemnej.

W tej sprawie zwróciliśmy się do firmy Energa. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, opublikujemy ją w naszym serwisie.

ZOBACZ TEŻ:

Kościerzyna. Poszukiwany sprawca potrącenia na ul. Kartuskiej już w rękach policji. Samochód odnaleziono na złomie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto