Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Nowej Karczmy tworzyli wyjątkowe pisanki ozdabiane techniką decoupage. Powstały piękne ozdoby na Wielkanoc [ZDJĘCIA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Ozdoby wielkanocne, które tworzyli uczestnicy warsztatów w Nowej Karczmie i Grabowie Kościerskim były wyjątkowe.
Ozdoby wielkanocne, które tworzyli uczestnicy warsztatów w Nowej Karczmie i Grabowie Kościerskim były wyjątkowe. GOKSiR Nowa Karczma
W Grabowie Kościerskim i Nowej Karczmie mieszkańcy uczyli się, jak zrobić wyjątkowe pisanki i inne ozdoby wielkanocne. Podczas rodzinnych warsztatów uczono, jak ozdabiać przedmioty techniką decoupage.

Zwykłe przedmioty mogą nabrać wyjątkowego charakteru za sprawą techniki decoupage. Ta może okazać się przydatna właśnie w okresie wielkanocnym, kiedy wielu mieszkańców przygotowuje świąteczne dekoracje. W Nowej Karczmie i w Grabowie Kościerskim zorganizowano warsztaty, podczas których uczestnicy mogli zgłębić tajniki decoupage'u. Co więcej, do udziału zaproszono całe rodziny. Podczas spotkania miały one możliwość zapoznania się z różnymi metodami ozdabiania.

Najprościej mówiąc, decoupage to technika ozdabiania przedmiotów, polegająca na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papierowej serwetki. Decoupage nie jest trudny, a daje fantastyczny efekt i jest w ostatnim czasie bardzo popularny. Co więcej, to bardzo przyjemna forma działań artystycznych i sposób na nadanie przedmiotom drugiego życia.

- Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem podeszli do zajęć, a efektem były pięknie wykonane pisanki, według własnych pomysłów i fantazji, które z pewnością będą doskonałą ozdobą wielkanocną - mówi Aleksandra Peplińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Nowej Karczmie. - Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas na warsztatach! I mamy nadzieję, że pozwoliły one odkryć nowe pasje, a także rozwinęły cierpliwość i sprawność manualną.

Organizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji i Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Karczmie
Co ciekawe, słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper", oznaczającego "wycinać". Podobno decoupage pochodzi aż z Syberii. Plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. Stamtąd technika przywędrowała do Chin, gdzie aż do XII wieku była popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów. W XVII wieku decoupage przywędrowało do Włoch, a potem do innych krajów Europy. Włoscy stolarze używali decoupage do produkcji mebli tworząc w ten sposób tańszą alternatywę do modnych wówczas chińskich lakierowanych mebli. Dlatego wtedy o decoupage mówiono, ze to „sztuka biedaków". Za pomocą tej techniki można ozdobić praktycznie każdą powierzchnię - z drewna, metalu, szkła, tkaniny, plastiku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto