Straż pożarna - pomysł na życie
Młodzi ludzie coraz chętniej chcą działać w młodzieżowych drużynach pożarniczych.To właśnie w nich kończą najczęściej kursy pierwszej pomocy, uczą się korzystania ze strażackich sprzętów czy też poznają zasady bezpieczeństwa. Najlepszym przykładem, że straż pożarna pociąga młodzież są Kaliska Kościerskie, gdzie w struktury drużyny pożarniczej wstąpiło 19 druhów.
Podczas zbiórek pod nadzorem opiekunów - dh Izydory Lemańskiej i dh Marceli Etmańskiej - młodzi strażacy zapoznali się z najważniejszymi dokumentami, tj. statutem OSP i regulaminem MDP.
Powołali radę drużyny oraz stworzyli swój kodeks, zobowiązując się własnymi podpisami do jego przestrzegania. Poznali też podstawowy sprzęt jednostki i wyposażenie strażaka. Po tym okresie przygotowaw-czym, punktem kulminacyjnym było złożenie ślubowania i pasowanie na strażaków - członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Kaliskach Kościerskich.
To wydarzenie zgromadziło nie tylko strażaków, dumnych rodziców i nauczycieli, ale także ludzi polityki. W uroczystości wziął udział, m.in. Piotr Karczewski, społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy.
Przy udziale starszych kolegów strażaków z OSP Kaliska Kościerskie oraz rodzin kandydatów, młodzi druhowie złożyli ślubowanie. Pasowania dokonał prezes OSP - Krystian Etmański wraz z naczelnikiem Bartłomiejem Cieszyńskim. Na pamiątkę tego wydarzenia członkowie MDP otrzymali akty pasowania oraz haftowane polary z imiennikami.
- Po wielu latach w naszej jednostce powiało „nowym duchem” wraz z przyjęciem w szeregi OSP nowej MDP - mówi Krystian Etmański. - „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.
W powiecie kościerskim nie brakuje młodzieżowych drużyn, które słyną ze swojej aktywności nie tylko w lokalnym środowisku, ale także w województwie. Druhowie z Lubania w gm. Nowa Karczma regularnie reprezentują powiat w licznych zawodach. Są wizytówką nie tylko OSP, ale także całej społeczności lokalnej. Zajęcia odbywają się przez cały rok, zwykle dwa razy w miesiącu. Podczas nich młodzi ludzie zdobywają wiedzę pożarniczą. Kiedy zbliżają się konkursy, częstotliwość zbiórek zwiększa się, by druhowie mogli się do nich dobrze przygotować.
Za taką działalnością idą też pieniądze. W ubiegłym roku jednostka otrzymała najwyższą w powiecie kościerskim dotację w wysokości 20 tys. zł na sprzęt dla MDP. O sporych sukcesach może mówić również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Karsinie. Druhowie realizują projekty, dzięki którym nie tylko oni zdobywają wiedzę i umiejętności, ale również dzielą się nimi z mieszkańcami.
W ostatnim czasie wzięli udział w szkoleniu i warsztatach rozwijających ich kompetencje społeczne i obywatelskie. Młodzi adepci zostali również oficjalnie zarejestrowani jako wolontariusze EKS. Jak podkreślają opiekunowie drużyny, działalność w strukturach OSP wpisuje się w szeroko pojęty wolontariat.
Co więcej, grupa 22 członków drużyny z Karsina włączyła się również w działania w ramach projektu „Pozorowane ćwiczenia na realne zagrożenia”.
- Nasi młodzi adepci OSP uczestniczyli w symulacji i pozoracji medycznej - mówi Krzysztof Datta, opiekun MDP oraz komendant gminny OSP Karsin. - Ponadto przeprowadziliśmy dla nich kilka godzin szkoleniowych z zakresu postępowania w stanach zagrożenia zdrowia lub życia. Celem tych ćwiczeń było wdrożenie naszej młodzieży do społecznej służ-by ratowniczej w szeregach OSP Karsin. Zakładamy, że realizacja projektu przyczyni się w przyszłości do trwałego zwiększenia potencjału ludzkiego naszej jednostki.
Dlaczego warto zostać strażakiem
Zainteresowanie młodych ludzi działalnością w drużynach to świetny sposób na odciągnięcie ich od komputerów i telewizji, a także zachęcenie do wspólnego spędzania czasu na różnego rodzaju aktywnościach w gronie rówieśników. Wielu młodych druhów działa potem w jednostkach OSP, a także Państwowej Straży Pożarnej, łącząc pasję z życiem zawodowym. Co ich przyciąga?
- Straż pożarna to jest ciekawy sposób na życie w sensie zawodu, pasji, samorealizacji i wolontariatu - mówi st. bryg. Tomasz Klinkosz, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. - Młodzi adepci zgłębiają w teorii to, co strażacy realizują w praktyce. Uczą się kwestii związanych z gaszeniem pożarów, unikaniem niebezpieczeństw w różnych sytuacjach, poznają zasady udzielania pierwszej pomocy. To także sposób na spędzanie wolnego czasu, bo często w ramach działalności MDP organizowane są różnego rodzaju obozy, wycieczki i kolonie. Część osób z młodzieżowych drużyn trafia później do straży zawodowej, czego i ja jestem przykładem. To sposób na życie, który daje satysfakcję.
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?