Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ziemi Kościerskiej zbiera porcelanę z kaszubskimi wzorami produkowaną przez Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Muzeum w Kościerzynie zbiera porcelanę z kaszubskimi wzorami
Muzeum w Kościerzynie zbiera porcelanę z kaszubskimi wzorami muzeum ziemi kościerskiej
Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie ogłosiło nietypową zbiórkę. Jeśli masz w domu nieużywane wazony, pojemniki kuchenne, serwisy kawowe i obiadowe, filiżanki, cukierniczki, mleczniki, patery... przynieś je do Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie

Wzory zaczerpnięte z haftu kaszubskiego pojawiły się na wyrobach ZPS „Lubiana” w latach 70. XX w. Pomysłodawcą wprowadzenia takiej ornamentyki był dr inż. Benedykt Karczewski. Pierwsze egzemplarze z nowymi wzorami zaprezentowane zostały na Jarmarku Dominikańskim w sierpniu 1975 r., na stoisku Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

- Były to wazony i patery z ornamentem zaczerpniętym ze szkoły żukowskiej haftu kaszubskiego, naniesionym metodą sitodruku - mówi Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. -Z czasem kaszubskie wzory zaczęły zdobić coraz większy asortyment a poszczególnym fasonom, zdobionym wielobarwną dekoracją, nadawano nazwy związane z regionem.

Poza wzorami żukowskimi, na porcelanie znalazły się motywy zaczerpnięte z innych szkół haftu:

  • wdzydzkiej,
  • puckiej,
  • wejherowskiej,
  • tucholskiej,
  • czepcowej.

Ze względu na swoją oryginalność i walory artystyczne porcelana ta cieszyła się popularnością również za granicami Polski.

W 1978 r. dr inż. Benedykt Karczewski wraz z zespołem współpracowników: Janiną Markowską, Józefem Tracikowskim i Jerzym Zagórskim, uzyskał cztery świadectwa patentowe na cztery wzory zdobnicze. Wśród nich znalazł się „Komplet do kawy Palmeta”. Wyroby według tych wzorów produkowano do 1992 r.

- Przypominamy o trwającej zbiórce porcelany kaszubskiej produkowanej w ZPS Lubiana. Jeśli masz w domu nieużywane wazony, dzbanki, kufle, lampy lub inne wyroby porcelanowe z kaszubskimi wzorami i planujesz się ich pozbyć, przynieś je do naszego Muzeum - dodaje Krzysztof Jażdżewski.

- Zbieramy kaszubską porcelanę - ogłaszają pracownicy kościerskiego Muzeum. - Chodzi o porcelanę z kaszubskimi wzorami produkowaną przez ZPS „Lubiana”. Jeśli masz w domu nieużywane wazony, pojemniki kuchenne, serwisy kawowe i obiadowe, filiżanki, cukierniczki, mleczniki, patery, dzbanki, kufle, lampy lub inne wyroby porcelanowe z kaszubskimi wzorami i planujesz się ich pozbyć, przynieś je do naszego Muzeum od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00.

Jak podkreślają pracownicy, zależy im przede wszystkim na porcelanie produkowanej w latach 1975-1992, ale mile widziane są także inne wyroby „Lubiany”, z wcześniejszych i późniejszych lat. Jeśli masz pytania, przyjdź lub skontaktuj się telefonicznie z muzeum pod nr tel. (58) 680 04 88.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto