Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najbardziej trujące rośliny świata. Przez wieki dostarczały groźnych substancji. Poznaj najgroźniejsze rośliny

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Niektóre rośliny wyglądają niewinnie, a nawet ładnie, ale są śmiertelnie trujące. Poznaj najbardziej niebezpieczne rośliny świata. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Niektóre rośliny wyglądają niewinnie, a nawet ładnie, ale są śmiertelnie trujące. Poznaj najbardziej niebezpieczne rośliny świata. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. Perkons/pixabay.com
Wiele roślin zawiera toksyczne substancje. Niektóre można spotkać w naszych ogrodach i domach, są też takie, które rosną dziko, przede wszystkim w tropikach. Przedstawiamy najbardziej trujące rośliny świata – dla miłośników kryminałów i nie tylko.

Spis treści

Trujące rośliny przez wieki

Trujące substancje występują dość powszechnie w przyrodzie. Takie właściwości ma wiele pierwiastków i związków chemicznych, które występują naturalnie. W przeszłości często ich używano, nie zawsze zdając sobie sprawę z tego, jak bardzo są niebezpieczne. Ale groźne toksyny zawiera także wiele roślin. Trujące właściwości roślin wykorzystywano np. do polowań na zwierzęta (jak słynną kurarę), ale bywało, że posługiwano się nimi również do pozbycia się bliźnich. Tym bardziej, że jak pisze Neil Bradbury w książce „Smak trucizny”, alkaloidy roślinne jeszcze w XIX były niemal niemożliwe do wykrycia. Wiele też trafiło do literatury, bo autorzy kryminałów chętnie sięgają po mniej i bardziej egzotyczne roślinne trucizny, by unicestwić bohaterów. Od klasycznych już książek Agathy Christie, po bardziej współczesne, jak „Trujący ogród” Val McDermid.

Śmiertelnie trujące rośliny

Jedną ze słynniejszych ofiar trucizny, i to podanej jawnie, w celu wykonania wyroku śmierci, jest starożytny grecki filozof, Sokrates. Do jego otrucia posłużyła cykuta. To wyciąg z niewinnie wyglądającej rośliny – tradycyjnie przyjmuje się, że był to szalej jadowity, jednak możliwy jest również szczwół plamisty. Obie rośliny są ze sobą spokrewnione, wyglądają podobnie i obie… rosną w Polsce dziko. Niesławną przeszłość ma także tojad mocny, zwany mordownikiem, czy rycynus, którego nasiona są śmiertelnie trujące. Co ciekawe, wykorzystuje się je powszechnie w kosmetyce, jednak po odpowiedniej obróbce. Bywa także uprawiany jako roślina ozdobna.

Rośliny trujące, ale i jadalne lub lecznicze

Wiele z nich ma jednocześnie właściwości lecznicze, albo po odpowiednim przygotowaniu może być jadalna. Do tych ostatnich należy na przykład maniok. Surowe korzenie tej rośliny zawierają spore ilości śmiertelnie trującego cyjanowodoru. Jednak po odpowiedniej obróbce tracą toksyczne właściwości. Maniok jest uprawiany i wykorzystywany głównie w regionach o tropikalnym klimacie, jednak coraz popularniejsza w Polsce jest uzyskiwana z niego skrobia, czyli tapioka.
Jeszcze więcej roślin ma właściwości zarówno trujące, jak i lecznicze, a sposób działania zależy od dawki i niekiedy też sposobu obróbki surowca. Do najbardziej popularnych, przynajmniej w literaturze kryminalnej, należą choćby naparstnice czy pokrzyk wilcza jagoda, które wykorzystywano do produkcji leków, ale jednocześnie są silnymi truciznami.

Roślinne trucizny

Do silnych roślinnych trucizn należy m.in. kwas pruski (cyjanowodór, z którego powstają cyjanki). Jego niewielkie ilości zawierają m.in. pestki brzoskwiń i moreli, czeremchy, pigwy, ale jabłek i innych popularnych owoców, natomiast większe stężenie występuje w gorzkich migdałach, których ma zapach.
Inna znana i mocna trucizna, jaką jest strychnina, również ma pochodzenie roślinne. Występuje m.in. w nasionach egzotycznej rośliny – kulczyby wronie oko. Kiedyś o zawartość strychniny podejrzewano popularną roślinę doniczkową, czyli diffenbachię, jednak to nie potwierdziło się. Roślina owszem ma toksyczne właściwości, ale głównie drażniące, a strychnina w niej nie występuje. Strychnina pojawia się w jednym z opowiadań o Sherlocku Holmesie („Znak Czterech”), u Agathy Christie („Tajemnica morderstwa w Styles”), ale i we współczesnej powieści Petera Robinsona („Ciemna mogiła”). Niestety i w prawdziwym życiu zebrała śmiertelne żniwo, bo jak podaje Bradbury, na liście dziesięciu trucizn, które stosowano najczęściej do popełnienia przestępstw, zajmuje trzecie miejsce (po arszeniku i cyjanku).
Warto wiedzieć, że śmiertelną trucizną jest substancja występująca w liściach i korzeniach tytoniu szlachetnego, czyli nikotyna.
Groźna substancja, ale wykorzystywana w medycynie, to atropina, która występuje przede wszystkim w pokrzyku wilczej jagodzie. Tę toksynę, a także skopolaminę (również leczniczą), zawierają też bieluń dziędzierzawa oraz lulek czarny. Wszystkie te rośliny można spotkać w Polsce.

Najgroźniejsze egzotyczne rośliny świata

Oto kilka roślin, które są naprawdę niebezpieczne. Przedstawiamy te najbardziej groźne i egzotyczne.

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najbardziej trujące rośliny świata. Przez wieki dostarczały groźnych substancji. Poznaj najgroźniejsze rośliny - RegioDom.pl

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto