Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły pałacyk w Czernikach, gm. Stara Kiszewa. Dawniej zachwycał, dziś zostały ruiny. Poznajcie jego historię ZDJĘCIA

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Pałacyk myśliwski w Czernikach dawniej zachwycał, a teraz zostały już tylko ruiny
Pałacyk myśliwski w Czernikach dawniej zachwycał, a teraz zostały już tylko ruiny Facebook/Wilcze Błota Kościerskie
Niektórzy mieszkańcy wciąż pamiętają zachwycające wnętrza pałacyku myśliwskiego w Czernikach w gm. Stara Kiszewa. Ogromną salę balową, unikatowe piece kaflowe z misternymi zdobieniami i zachwycający park.

Czernik to niewielka miejscowość w gminie Stara Kiszewa. Jednak jej historia jest niezwykle ciekawa. O tym, że ma za sobą barwne dzieje mogą świadczyć chociażby ruiny dawnego pałacu myśliwskiego z 1900 roku.

Czerniki dawniej nosiły różne nazwy, jak np. Sternekow, Czirnikau, czy Czernichowo. W 1258 roku książę pomorski Sambor II zapisał wieś cystersom z Pogódek, którzy z kolei przenieśli się do Pelplina. Założona została na prawie polskim, natomiast w 1432 roku za zgodą Piotra Hönigfelda, opata pelplińskiego przeniesiono ją na prawo chełmińskie. Ze Słownika geograficznego Królestwa Polskiego z roku 1880 możemy się dowiedzieć, że wieś posiadała 2447 mórg areału, mieszkańców 146 w tym: katolików 15, ewangelików 131, domów mieszkalnych 12. Po zniesieniu klasztoru w roku 1781 Czerniki zostały wydane w wieczystą dzierżawę włościanom.

Od około 1900 roku majątek należał do Maxa Neumanna. Po częściowym podziale folwarku w Czernikach i całkowitym folwarku w Małych Czernikach powstała osada Czerniki. Późniejszym dzierżawcą był Strachanowski - do 1939 roku.

Obecnie pałacyk myśliwski lata świetności dawno ma już za sobą. Pozostały z niego zaledwie ruiny. Budowla była częściowo parterowa, częściowo piętrowa. Posiadała ośmioboczną wieżyczkę od północnego-wschodu. Wzniesiono ją na planie prostokąta i nakryto dwuspadowym dachem. Całość była otoczona parkiem.

Niektórzy mieszkańcy pamiętają bogate wnętrza pałacyku, unikatowe piece kaflowe, czy zachwycające kafelki. Wystrój obiektu robił ogromne wrażenie, w tym także sala balowa. Pałacyk otaczał malowniczy park. Teraz zarówno budynek jak i park są mglistym wspomnieniem minionej epoki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto