Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe wymagania na egzaminie 8-klasisty i na maturze. MEN ogłasza nowe wytyczne

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Ministerstwo Edukacji Narodowej na specjalnie zwołanej konferencji prasowej 19.11.2020 zapowiedziało zmiany w egzaminie 8-klasisty i arkuszach maturalnych. Zmiana ma mieć charakter jednorazowy i dotyczyć tylko roku szkolnego 2020/2021. Egzaminy mają być prostsze niż w ubiegłych latach. Ale czy naprawdę pomogą uczniom?

- Wszystko dlatego, iż mamy świadomość, że wcześniej strajk nauczycielki wyłączył nauczanie w ogóle na długi okres, a następnie pandemia koronawirusa i nauczanie zdalne z wiosny tego roku, jak również obecna sytuacja, doprowadziły do tego, iż uczniowie klas 8 oraz uczniowie klas maturalnych nie byli w stanie, i nie ze swojej winy, zdobyć tak dużej wiedzy - mówił podczas konferencji prasowej minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Minister Edukacji i Nauki, po analizie wyników ubiegłorocznych egzaminów i biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną, uznał, że w 2021 r. egzaminy powinny być łatwiejsze. Resort ma opracowaną propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą chce teraz podać do publicznej dyskusji. Po opublikowaniu ostatecznej wersji wymagań egzaminacyjnych, opracowane zostaną arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Następnie zostaną one udostępnione szkołom i zdającym w marcu 2021 r., na około 2 miesiące przed egzaminami w maju 2021 r.

Najważniejsze zmiany w kwestii egzaminu 8-klasisty dotyczą zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, a w przypadku matury - zniesienia obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym jako warunku zdania egzaminu maturalnego.

Najważniejsze zmiany egzaminy ósmoklasisty i matury 2021:

1) w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego:

  • zmniejszenie zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczona będzie liczba lektur obowiązkowych, formy wypowiedzi ograniczone zostaną do dwóch: rozprawka albo opowiadanie
  • zmniejszenie (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego (czytanie ze zrozumieniem), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (120 minut)
  • możliwość odwołania się przez ucznia w wypracowaniu do wybranej lektury obowiązkowej, spełniającej warunki zadania (nie będzie wskazana lektura obowiązkowa, do której uczeń musiałby się odwołać )

2) W przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki:

  • zmniejszenie zakres treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczono wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej
  • zmniejszeniu (o 5 pkt)
  • liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (100 minut)
  • zmniejszenie liczby zadań otwartych do rozwiązania (w porównaniu do arkuszy z lat 2019–2020)

3) W przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego:

  • zmniejszenie zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. obniżony zostanie ogólny oczekiwany poziom biegłości językowej (poziom A2)
  • zmniejszeniu (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (90 minut)
  • ograniczeniu/dostosowaniu zakresu struktur gramatycznych (opublikowanych w Informatorach o egzaminie z poszczególnych języków)

4) W przypadku egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym

  • zmniejszenie (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym (przede wszystkim w zakresie zadań otwartych), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (170 minut)

5) W przypadku egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów na poziomie rozszerzonym:

  • zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym jako warunku zdania egzaminu maturalnego.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto