Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piesza ścieżka we Wdzydzach Kiszewskich

sura
Spacer jest najpopularniejszą formą aktywności. Pieszą wycieczkę warto zaplanować jak najdokładniej, aby zobaczyć najładniejsze widoki i poznać najciekawsze miejsca.

Wyjątkowo piękną okolicą mogą poszczycić się Wdzydze Kiszewskie. I właśnie tam, na północ od tej popularnej wśród turystów miejscowości, znajduje się piesza ścieżka przyrodnicza Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Jej długość wynosi 4 km. Na trasie można odnaleźć aż osiem przystanków, trzy ławki, a także wiatę, co zachęca nie tylko do marszu, ale również odpoczynku czy też pikniku.

Ścieżka biegnie w bliskim sąsiedztwie wsi, obfitując w charakterystyczne dla tego terenu walory przyrodnicze. Przy okazji spaceru można poznać wiele chronionych i rzadkich gatunków fauny oraz flory.

A może wolisz wycieczki rowerowe?

Mapa całej trasy znajduje się przy Kaszubskim Parku Etnograficznym. Tam również rozpoczyna się ścieżka. Przy pensjonacie skręcamy w prawo, a następnie wzdłuż jeziora Jeziorko docieramy do pierwszego przystanku. Przy nim znajdziemy tablicę edukacyjną "Ochrona przyrody we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym" i ławkę.

Dalej ruszamy na północ, po prawej stronie mijając wilgotne łąki i tereny bagienne. Wkrótce jednak wchodzimy w głąb lasu. Tam możemy odnaleźć nasz pierwszy leśny przystanek, który znajduje się przy olsie, lesie bagiennym, bardzo rzadko spotykanym na terenie parku. Postój w tym miejscu pozwala zaobserwować charakterystyczną dla olsu kępową strukturę dna. Właśnie to dno od wczesnej wiosny aż do początku lata jest zalane wodą, a kiedy w cieplejszych miesiącach woda wreszcie opada, można w dolinkach dostrzec wyjątkowo bujną roślinność bagienną.

Kontynuując naszą podróż dojdziemy do kolejnego przystanku, który umiejscowiony jest nad brzegiem jeziora Jelenie. Jezioro to jest północnym ramieniem krzyża Jezior Wdzydzkich, które słyną między innymi z wielu zamieszkujących je gatunków ptaków wodnych. Ich niedostępne, zarośnięte brzegi są miejscem gniazdowania piskląt kaczek krzyżówek, łabędzi niemych, perkozów, tarczy nurogęsi oraz wielu innych gatunków. Z tego miejsca ścieżka wiedzie po stromej skarpie parę metrów ponad taflą wody, gdzie należy zachować wyjątkową ostrożność.

Następnie docieramy do wiaty, przy której widnieje tablica informacyjna"Jezioro Jelenie". Jest to wyjątkowo piękne miejsce na odpoczynek, ukryte w cieniu drzew, z którego rozpościera się widok na panoramę jeziora.

Po chwili wytchnienia możemy ruszyć w dalszą drogę. Tym razem kierujemy się na południe, początkowo dnem rynny jeziornej, a następnie zalesionym wzniesieniem.

Kolejnym przystankiem jest tablica z informacją o grzybach i ich pożytecznej roli w lesie. Ostatni odcinek wiedzie brzegiem jeziora Niedźwiadek, kończąc się przy niewielkim torfowisku przejściowym. Tam znajdziemy charakterystyczne rośliny dla tego ekosystemu. Droga powrotna prowadzi albo w kierunku hotelu "Niedźwiadek", albo wzdłuż brzegu jeziora, czyli w stronę wsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto