Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt Osobowość Roku 2020! Poznaj pierwszych liderów w powiecie kościerskim [ZDJĘCIA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Mija już drugi tydzień, odkąd ruszyła najnowsza edycja plebiscytu Osobowość Roku. Choć to dopiero początek głosowania, w niektórych kategoriach jest ono już bardzo emocjonujące, a kandydaci do tytułu gromadzą na swoim koncie sporą liczbę głosów. Poznajcie pierwszych liderów

Miniony rok 2020 był wyjątkowo trudny. Pandemia koronawirusa nagle dotknęła każdej dziedziny naszego życia, zmieniając wiele jego aspektów już na zawsze. Pomimo przeciwności losu, wielu wspaniałych ludzi z naszego regionu angażowało się jednak w życie lokalnych społeczności, wyróżniając się dokonaniami w różnych dziedzinach. Pomimo ograniczeń, wiele osób osiągało sukcesy, rozwijało swoją kreatywność i talent oraz pomagało innym znosić trudny czas. Teraz jest okazja, aby docenić i nagrodzić działalność ludzi kultury i nauki, biznesu, polityki i samorządu oraz tych, którzy działają społecznie i charytatywnie. Głosami naszych Czytelników zostaną przyznane tytuły OSOBOWOŚĆ ROKU 2020 w wielkim, ogólnopolskim plebiscycie, który na Pomorzu prowadzi Dziennik Bałtycki, serwis www.dziennikbaltycki.pl oraz serwisy www.naszemiasto.pl.

- W tym roku, z powodu pandemii, później niż zwykle rozpoczynamy kolejną edycję akcji Osobowość Roku - mówi Bogusław Kaczmarek, pomysłodawca i menedżer plebiscytu. - Zdecydowaliśmy się jednak utrzymać wieloletnią tradycję i także w tym roku nagrodzić wyjątkowe osobowości z naszego regionu. Tym bardziej, że już w ubiegłym roku pandemiczne obostrzenia uniemożliwiły organizację gali poprzedniej edycji plebiscytu. W tym roku laureaci tytułów Osobowość Roku 2019 zostaną nagrodzeni razem z tegorocznymi zwycięzcami.

Głosowanie jest prowadzone w pięciu kategoriach: Kultura, Działalność społeczna i charytatywna, Biznes oraz Polityka, samorządność i społeczność lokalna i Nauka.

W pierwszych czterech kategoriach nagrody zostaną najpierw przyznane osobno w miastach i powiatach naszego województwa. Laureaci nie tylko zdobędą tytuły Osobowość Roku 2020, lecz także, zachowując zdobyte głosy, awansują do wojewódzkiego finału akcji, w którym zostaną przyznane tytuły Osobowość Roku Pomorza 2020.

W kategorii Nauka głosowanie będzie prowadzone w jednym etapie w skali całego województwa. Zwycięzcy z każdego regionu wezmą udział w ogólnopolskim finale, w którym powalczą o tytuły Osobowość Roku Polski 2020 w każdej kategorii. Głosowanie w miastach i powiatach w pierwszym etapie plebiscytu będzie trwało do wtorku, 25 maja 2021 roku, do godziny 21:00. Zwycięzcy awansują do wojewódzkiego finału, który rozpocznie się w poniedziałek, 31 maja, i potrwa do wtorku, 8 czerwca. Tego samego dnia zakończy się także głosowanie w wojewódzkiej kategorii Nauka.

Tu możesz głosować na kandydatów

Podsumowanie tegorocznej edycji plebiscytu będzie wyjątkowe. Jesienią tego roku ukaże się książka „Osobowość Roku 2020”. Książka będzie dostępna w sprzedaży i promowana przez dzienniki regionalne w całej Polsce, a sami laureaci otrzymają, oczywiście, pamiątkowe egzemplarze. Po zakończeniu głosowania odbędzie się wojewódzka gala plebiscytu Osobowość Roku 2020, na którą zostaną zaproszeni wszyscy laureaci z miast i powiatów, a także laureaci poprzedniej edycji plebiscytu Osobowość Roku 2019.

Poznaj pierwszych liderów z powiatu kościerskiego

Kategoria Biznes

Joanna Marciniak-Wróblewska, właściciel firmy GREEN CANOE, Kościerzyna

GREEN CANOE to kanał YouTube, internetowa redakcja promująca jakość - głównie w odniesieniu do tematu wnętrz, domu, ogrodu, designu.

- Zachęcamy naszych widzów, by dokonywali wyborów opartych na jakości a nie ilości - mówi Joanna Marciniak-Wróblewska. - Podpowiadamy jak pięknie aranżować wnętrza, tarasy i balkony, jak dbać o dom, zaprojektować i troszczyć się o własny ogród. Nasze filmy skupiają wokół siebie pozytywną społeczność, wspierająca się i uczestniczącą już 11 lat we wzajemnym dopingowaniu się we wnętrzarsko-ogrodowych tematach.

Warto dodać, że Pani Joanna napisała również książkę "Przy stole", w której opowiada czytelnikom o swojej wizji ciepłego, pełnego miłości domu - gdzie życie toczy się wokół tytułowego stołu, rozmów, bliskości rodzinnej, pysznego jedzenia. Czytelnik znajdzie w niej także porady aranżacyjne dotyczące przyjęć i dekorowania stołu, jak i przepisy na nasze ulubione pyszne dania. Na Facebooku działa także grupa QUALITEAM - w której wspólnie omawiają wiele kwestii związanych z tematyką wnętrz, dekorowaniem, ale także np. wspólnie robią wiosenny detoks - dla ciała i domu.

- 14 lat temu przeprowadziłam się z rodziną do... kaszubskiego lasu - wspomina Pani Joanna. - Miastowa rodzina nagle zaczęła żyć na łonie natury. I taka lokalizacja sprawiła, że od nowa zaczęliśmy patrzeć na swoje potrzeby i rozwój. Zawodowe funkcjonowanie w Internecie, a nie stacjonarnie stało się niejako koniecznością. Początkowo GREEN CANOE to był blog, ale bardzo szybko stał się tak popularny, że zmieniliśmy go w magazyn, blogportal internetowy i w końcu kanał YouTube. W tej chwili współpracujemy już ze światowymi markami, jestem ambasadorem na Polskę wielu z nich, firmujemy najlepsze jakościowo rozwiązania lub produkty, mamy własne programy w sieci, a w internetowej branży wnętrzarskiej jesteśmy już bardzo rozpoznawalni. Od 2 lat wykładam również w Wyższej Szkole Europejskiej na kierunku Home & Design. I odkąd tylko pamiętam powtarzam naszym widzom i czytelnikom - Szukaj Rozwiązań, a nie przeszkód! Jeżeli bardzo Ci na czymś w życiu zależy - nie poddawaj się. Nawet jeśli czasami bywa trudno. Bo okazuje się, że mieszkając w lesie, nad jeziorem, można prowadzić firmę, która produkuje wnętrzarskie programy w całym kraju i zagranicą, można pracować z najlepszymi markami światowymi, inspirować innych ludzi - wiara we własne możliwości, w drugiego człowieka i ciągła ciekawość świata jest cudownym motorem napędzającym. Na naszym kanale mamy np. serię „GREEN CANOE NA KAWIE U...” w której pokazujemy jak pięknie mieszkają Polacy. Pokazujemy realne domy, mieszkania, rozmawiamy z właścicielami o nich - i to jest bardzo motywujące dla, widzów. Te odcinki cieszą się ogromną popularnością. Staramy się właśnie takie treści tworzyć: edukujące, inspirujące, pozytywnie nastawiające do życia, zachęcające do działania.

Co inspiruje Joannę Marciniak-Wróblewską?

- Świat, po prostu. Natura, inni ludzie - dodaje. - Mam w sobie ciągły zachwyt - i jestem za to wdzięczna Opatrzności, że potrafię właśnie zachwycić się codziennością, widokiem, człowiekiem. Wydawać by się mogło z pozoru zwykłymi rzeczami - które w mojej głowie urastają do miary cudu. Zachwycam się życiem. I ten swój zachwyt opowiadam światu. I choć GREEN CANOE to dziś profesjonalna firma, to bardzo dużo widzów pisze nam, że po prostu dmuchamy im w skrzydła. I o to chodziło!

Kategoria Działalność społeczna i charytatywna

Marek Grossmann, kierowca firmy Gosped, inicjator Piramidy Pomocy, Sarnowy

Piramida Pomocy to akcja, która przerodziła się w fundację. Marek Grossmann jest kierowcą zawodowym zatrudnionym w firmie Gosped. Kierowanie pojazdami ciężarowymi stało się jego pasją. To właśnie dzięki firmie Gosped rozpoczęła się historia uczestnictwa w zlotach ciężarówek. Na jednym z takich zlotów spotkał Mariusza - kierowcę, strażaka z Suwałk. Ma on córkę, której wszczepiono implant słuchowy. Opowiadał z jakimi problemami walczył i jakie to było kosztowne. To właśnie wtedy Pan Marek postanowił, że chce pomagać. Tak rozpoczęło się zbieranie nakrętek w ramach akcji Piramida Pomocy. Pierwsze pojemniki Pan Marek zbudował sam, później z pomocą przyszła najbliższa rodzina i strażacy z OSP. Akcja rozrosła się już poza nasze województwo.

- Postanowiłem, że będziemy robić coroczny finał akcji podczas trwania Master Truck w Nowej Wsi Polskiej k/Opola. W ub. roku udało nam się zebrać blisko 10 tys. złotych ze sprzedaży nakrętek, za co zostały zakupione aparaty słuchowe dla dzieci przed implantacją - mówi Marek Grossmann. - Nasza zbiórka w tym roku przeszła moje najśmielsze oczekiwania, dlatego podjąłem decyzję o sprzedaży części nakrętek przed finałem. Fundacja ze sprzedaży uzyskała już 11 622 zł, ale planujemy jeszcze jedną sprzedaż, a resztę nakrętek zabieramy na finał.

Jak podkreśla Pan Marek, nominacja do tytułu Osobowość Roku to wyróżnienie dla całej ekipy wolontariuszy. Fundacja ma ich już ponad trzydziestu działających w oddziałach: Kościerzyna, Trójmiasto, Pruszcz Gdański, Ostróda, Brodnica, Częstochowa.

Kategoria Kultura

Patrycja Szmyt, artystka, malarka ze Starej Kiszewy

Już jako dziecko wykazywała się dużą kreatywnością. Prace chodź dziecięce, były przepełnione ekspresją barw.

- Pamiętam, że nie lubiłam pracować na małych formatach, miałam rozmach i potrzebowałam tworzyć większe prace niż standardowe a4 - wspomina Pani Patrycja. - W okresie szkolnym brałam udział w licznych konkursach plastycznych. Lekcje plastyki jak można się domyśleć były moim ulubiony przedmiotem szkolnym. Jednak największym przełomowym momentem było zdecydowanie się zdawać egzaminy do liceum plastycznego. Pamiętam dzień, kiedy wybrałam się na dni otwarte do liceum w Gdyni Orłowie. To było coś niesamowitego. Szkoła z "duszą" na każdym kroku obrazy, rzeźby, grafiki, zdjęcia. Byłam podekscytowana. Po raz pierwszy poczułam, że jestem we właściwym miejscu i na pewno chcę tam powrócić. To było moje marzenie. I tak też się stało.

Patrycja ukończyła liceum w 2019 roku. Jednak przygoda ze sztuką nie zakończyła się z momentem otrzymania dokumentu potwierdzającego ukończenie szkoły artystycznej. W dalszym ciągu tworzyła i nadal tworzy obrazy. Niedługo po ukończeniu szkoły nastał czas pandemii, który pokrzyżował plany. Konieczne było odwołanie wernisaży. Mimo wszystko pozostaje nadzieja, że już niedługo będzie mogła wyjść ze sztuką do szerszego grona odbiorców. Artystka cały czas poszukuje swojej drogi w malarstwie, stylu w jakim chciałby tworzyć. Jej malarstwo zmienia się. Obecnie inspiruje ją impresjonizm, ekspresjonizm, twórczość współczesnych artystów, ale także malarstwo z okresu renesansu.

- Moją ulubioną techniką malarską jest malarstwo olejne. Zdarza się, że sięgam po farby akrylowe, przeważnie dzieje się to wtedy, kiedy w krótkim czasie muszę wykonać jakieś zamówienie. Farby olejne nie lubią pośpiechu, ich proces schnięcia jest długi, praca z nimi wymaga cierpliwości i czasu - mówi malarka. - W niedalekiej przyszłości chciałabym otworzyć własną galerię sztuki. Być może na terenie Gdańskiej Stoczni, gdyż od paru lat jest to doskonała przestrzeń dla artystów. Oczywiście w dalszym ciągu chciałabym organizować wernisaże w moich rodzinnych stronach tj. Starej Kiszewie czy sercu Kaszub - Kościerzynie.

Kategoria: Polityka, samorządność i społeczność lokalna

Alicja Żurawska, starosta kościerski

Z administracją samorządową jest związana od 1999 roku, natomiast od dwóch kadencji jest starostą kościerskim. Jak przyznaje Alicja Żurawska, nie jest politykiem i stara się być od niej jak najdalej. Za to priorytetem są dla niej sprawy lokalne i działanie na rzecz mieszkańców. Choć nie jest to łatwe zadanie, a nowych wyzwań stale przybywa, to jednak zdecydowanie jest to praca, która daje satysfakcję.

- Muszę przyznać, że bardzo lubię swoją pracę, choć z pewnością nie jest ona łatwa - mówi Alicja Żurawska. - Każdy dzień jest inny, wyzwania, którym trzeba sprostać są jednocześnie ciekawe i motywujące. Mam wspaniałych współpracowników wokół, grupę wsparcia wśród wielu radnych, którzy są przychylni działaniom. Bardzo dobrze układa się także współpraca z wójtami. Dzięki temu, staramy się nie tylko realizować i zaspokajać bieżące potrzeby mieszkańców, ale także przyjmować rozwiązania na przyszłość.

Jak podkreśla starosta, w codziennej pracy stawia na dyskusję i dialog. To najlepsza droga do kompromisu. Praca zawodowa pochłania wiele czasu, dlatego zwykle brakuje go już na pasje. Alicja Żurawska znalazła jednak sposób na to, jak ładować przysłowiowe akumulatory.

- Uwielbiam czas spędzany z rodziną, spacery, wspólne wyjazdy na działkę - podkreśla starosta kościerski. - Doceniam te małe rzeczy, które naprawdę cieszą i pozwalają się zdystansować, złapać oddech. Zimowe wieczory przy kominku z dobrą książką, rozmowy z dziećmi i spędzony z nimi czas wystarczą, aby cieszyć się życiem. Jeśli chodzi o plany zawodowe, to chciałabym zrealizować założenia inwestycyjne do końca kadencji, ustabilizować budżet i dalej współpracować z gminami, bo dzięki temu będziemy mogli pomóc mieszkańcom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto