MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polsko-niemiecka wymiana uczniów stała się okazją do integracji. Ekonomik poszerza horyzonty

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Czas wymiany był niezwykle owocny. Młodzież spędziła wyjątkowe chwile i zacieśniała relacje.
Czas wymiany był niezwykle owocny. Młodzież spędziła wyjątkowe chwile i zacieśniała relacje. PZS nr 1 w Kościerzynie
Uczniowie z Marburga przyjechali do Polski na zaproszenie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie. Wspólnie z polską młodzieżą spędzili tydzień na Pomorzu, by jeszcze bardziej zacieśniać relacje. W październiku zaplanowano rewizytę.

Po raz kolejny młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie wzięła udział w polsko-niemieckiej wymianie uczniów. Ta stała się okazją do zdobycia cennych doświadczeń, wymiany poglądów, a także nauki języka. Projekt finansowany przez organizację Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży nosił nazwę „Polsko Niemiecka Demokracja” i był realizowany głównie na terenie Gdańska.

- W wymianie wzięło udział 14 uczniów PZS 1 z klas 2 i 3 Technikum Ekonomicznego - informuje Łukasz Łoncki, nauczyciel w PZS nr 1 w Kościerzynie. - Ze strony niemieckiej partnerem była Kaufmännische Schulen z miejscowości Marburg. Wymiana ta była również formą pogłębiania partnerstwa pomiędzy naszymi samorządami, które istnieje już od wielu lat.

Jak podkreślają organizatorzy, celem projektu była integracja kulturowa państw a także rozwój umiejętności językowych i tych związanych z funkcjonowaniem w grupie. Ponadto zajęcia nastawione były na wymianę wiedzy dotyczącej historii obu krajów a także form sprawowania rządów. Wspólnym i jednoczącym wszystko elementem był wzajemny szacunek, tolerancja i to, co obaliło rządy komunistyczne w naszych krajach, czyli „Solidarność”.

- W trakcie tygodniowego projektu grupie udało się przeprowadzić zajęcia terenowe w Sopocie, zwiedzić muzeum Solidarności a także poznać najważniejsze zabytki starego miasta w Gdańsku - dodaje Łukasz Łoncki. - Jeden dzień projektu przeznaczony był na wizytę w Kościerzynie, zaczęło się od spotkania z Panią starostą Alicją Żurawską, w trakcie którego można było porozmawiać na temat samorządności w Polsce ze specjalistą i praktykiem. Następnym punktem kościerskiego dnia była wizyta w Ekonomiku, gdzie uczniowie mogli pochwalić się bogatą bazą dydaktyczną i szeroką ofertą edukacyjną. Zajęcia dotyczyły tego, z czego ta szkoła słynie, czyli gotowania, ratownictwa medycznego czy strzelania. W przerwie odbył się także minikoncert orkiestry „Begama”. Dzień zakończyło wspólne ognisko, przejazd wozem drabiniastym i wspinaczka na Wieżycę.

Drugi już projekt w tym formacie w kościerskim Ekonomiku to zasługa nauczycieli: Justyny Idziak-Kupper, Łukasza i Anny Łonckich. Warto nadmienić, że zaplanowano już rewizytę. Tym razem uczniowie Ekonomika w październiku pojadą do Frankfurtu nad Menem, żeby kontynuować i rozwinąć nawiązaną współpracę.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto