Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 1 mln zł na pomoc pacjentom chorującym na RZS

(EDA)
Reumatoidalne Zapalenie Stawów to podstępna i przewlekła choroba. Najczęściej jest ona rozpoznawana u osób powyżej 16 roku życia

To wielka szansa dla wszystkich osób cierpiących na Reumatoidalne Zapalenie Stawów. W Warszawie podpisana została umowa, która zapewni, że wykrywalność i leczenie Reumatoidalnego Zapalenia Stawów na terenie województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego znacznie się poprawi. Stronami w umowie, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, są: Ministerstwo Zdrowia oraz Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie wraz z Kościerskim Stowarzyszeniem Osób Chorych na Choroby Reumatyczne i Ich Przyjaciół Koliber. Dofinansowanie stanowi 100 procent, a cały projekt ma wartość ponad 1 mln 200 tys. zł.

Na czym polega program? Otóż do końca lipca 2020 roku pod kątem RZS zostanie przebadanych 900 osób w wieku produkcyjnym.

Warto dodać, że RZS jest przewlekłą chorobą układu tkanki łącznej o podłożu immunologicznym i najczęściej jest rozpoznawane u osób powyżej 16 roku życia, natomiast szczyt zachorowań przypada na tzw. okres produkcyjny, czyli pomiędzy 30 a 50 rokiem życia.

Projekt sprawi, że dla lekarzy i pielęgniarek 60 placówek POZ prowadzone będą działania edukacyjne i informacyjne, podnoszące poziom wiedzy na temat wczesnego wykrywania RZS.

- Szkolenia będą realizowane dwuetapowo: na początku oraz po roku funkcjonowania projektu - mówi Anita Dahm-Sobczyńska, rzecznik Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - To właśnie te przeszkolone osoby będą miały bezpośredni kontakt z potencjalnym pacjentem, na ich barkach spoczywać będzie odpowiedzialność za trafne i szybkie zdiagnozowanie RZS. Po przeszkoleniu personelu medycznego nastąpi realizacja świadczeń zdrowotnych według ścieżki określonej w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania RZS, zmierzających do ostatecznego zdiagno-zowania choroby i wdrożenia skutecznego leczenia, czyli pacjenci u których podejrzewane jest RZS zostaną skierowani pod opiekę reumatologów.

Niestety, wiele osób wciąż nie ma świadomości na temat tej choroby, objawach jakie daje i sposobach leczenia. Dlatego też, aby w grupie docelowej wśród potencjalnych pacjentów zwiększyć świadomość w zakresie czynników ryzyka i wczesnych objawów RZS stworzony zostanie portal, elektroniczne centrum koordynacji procesu kierowania osobami, które podejrzewają u siebie RZS.

- Będzie to platforma dla osób, które otrzymają rozpoznanie choroby oraz konkretne zalecenia - mówi rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Platforma będzie źródłem wiedzy o samej chorobie i jej objawach oraz pomocnym narzędziem do prowadzenia badań okresowych w trakcie projektu. Będzie stąd można czerpać informacje, co zrobić od razu po rozpoznaniu choroby, aby proces leczenia był wdrożony jak najszybciej. W ramach projektu powstawać będą również filmy edukacyjne, skierowane do grupy docelowej oraz publikacja pt. "Przewodnik po RZS".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto