Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powojenny Gdańsk uchwycony w kadrze. Te zdjęcia warto zobaczyć. Poznasz swoją okolice?

Maja Czech
Maja Czech
Te zdjęcia warto zobaczyć. Poznasz swoje okolice?
Te zdjęcia warto zobaczyć. Poznasz swoje okolice? Archiwum Państwowe Gdańsk
Widzimy wiele zdjęć Gdańska sprzed rozpoczęcia wojny, wiele w jej trakcie, ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądało miasto tuż po jej zakończeniu? Zanim ruszyły odbudowy i rekonstrukcje, polskie miasta przypominały raczej scenerię filmu post-apokaliptycznego. To widok prawdziwie poruszający. O tym, jak straszna jest wojna przypomina najnowsza publikacja a Archiwum Państwowego w Gdańsku.

Gdańsk tuż po II wojnie światowej

Gdańsk był jednym z najbardziej dotkniętych skutkami działań wojennych miast.

Zakończenie II wojny światowej oznaczało rozpoczęcie mozolnego procesu odbudowy miasta. Nastąpiła prawie całkowita wymiana ludności, a tkanka miejska praktycznie przestała istnieć.

Za inicjatywą Archiwum Państwowego w Gdańsku ukazała się niezwykła publikacja pt. „Powojenny Gdańsk w fotografiach Mariana Rysia Dobrzykowskiego”. To blisko 170 zdjęć Gdańska z lat 1945 - 1950, w większości niepublikowanych, ukazujących przejmujący obraz miasta tuż po zakończeniu wojny, ale także piękno odradzającego się w nim życia.

Album składa się z trzech części. Pierwsza dotyczy Starego Miasta. Pokazuje skalę zniszczeń ulic:

  • Długiej
  • Piwnej
  • Tkackiej
  • Szerokiej
  • Podwali Grodzkich.

Pośród hałd gruzu widać grupki zwykłych ludzi podejmujących próby porządkowania i odbudowy miasta za pomocą skromnych narzędzi i maszyn.

W drugiej część książki ukazano budzące się do życia ulice Wrzeszcza i Oliwy m.in. aleję Grunwaldzką oraz zdewastowany park Oliwski i ocalałą katedrę.

Rozdział trzeci zatytułowany „Ludzie/Wydarzenia” ilustrują fotografie przedstawiające sceny z życia miasta. Pomimo tak wielu strat, mieszkańcy próbują zachować tradycje i rytuały. Na fotografiach możemy zaobserwować:

  • uroczystości państwowe
  • obchody świąt religijnych
  • otwarcie linii tramwajowej
  • mecz piłki nożnej.

Marian Dobrzykowski - tak odbudowuje się miasto

Autor fotografii, które znalazły się w albumie - Marian Dobrzykowski - przybył do Gdańska w marcu 1945 r. Przedtem mieszkał w Poznaniu.

W roku 1945 przy ulicy Grunwaldzkiej 66 we Wrzeszczu otworzył własne Studio Fotograficzne „Ryś”, które prowadził do roku 1967. Po przyjeździe na Gdańska, na z trudem zdobytych filmach, zaczął utrwalać odradzające się życie na Wybrzeżu. Jego prace były publikowane w czasopismach o tematyce morskiej, katalogach okrętowych i w „Przekroju”.

W 1974 r. znaczna część prac Mariana Rysia Dobrzykowskiego trafiła do zbiorów gdańskiego Archiwum.

Publikacja została przygotowana przez pracowników Archiwum Państwowego w Gdańsku. Autorem wstępu i wyboru zdjęć jest Andrzej Regliński, autorką tekstu o Marianie Rysiu Dobrzykowskim jest Joanna Bławat - Obin.

Publikację można nabyć w Archiwum Państwowym w Gdańsku w cenie 39 zł

Powojenne Wybrzeże - ZDJĘCIA

Archiwum Państwowe w Gdańsku opublikowało kilkadziesiąt zdjęć ze zbioru, które można obejrzeć za darmo. To prawdziwa tragedia zniszczenia ale i piękno jedności i woli walki zatrzymane w kadrach Dobrzykowskiego. Kliknij w galerię i zobacz, jak wyglądało Wybrzeże tuż po zakończeniu II wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powojenny Gdańsk uchwycony w kadrze. Te zdjęcia warto zobaczyć. Poznasz swoją okolice? - Dziennik Bałtycki

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto