Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy odbierający śmieci - niczym śledczy - drobiazgowo sprawdzają zawartość pojemników na odpady

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Do naszej redakcji docierają niepokojące sygnały od mieszkańców Kościerzyny. Jak się okazuje pracownicy odbierający śmieci - niczym śledczy - drobiazgowo sprawdzają zawartość pojemników na odpady. Najmniejsza pomyłka sprawia, że nie zabierają śmieci, a mieszkańcy zostają z pełnym koszem na kolejne dwa tygodnie. Za co płacimy - zastanawiają się mieszkańcy?

Oto kilka komentarzy naszych Czytelników na ten temat:

Kamila
Nam porozcinali wszystkie worki nożem, porozrzucali... Wszystko leżało na ulicy. No chyba że zostawi się na koszu 4opak to wtedy zabierają.

Angelika
U nas po ulicy chodzi starsza babcia i każdemu podrzuca swoje śmieci i nie patrzy gdzie wrzuca , aby tylko wrzucić i tyle , ostatnio w bio miałam słoiki ... I co mam zrobić ? Stać na straży ? Podnieśli koszt usługi w styczniu i coraz bardziej pod górkę robią.

Sylwia
To jakas paranoja. Ja rozumiem...segregacja ale w innych miastach to co problematyczne mozna zawiezc do punktu odpadow. Sa tez miejsca wyznaczone na elektronike czy duze gabaryty. U nas nic nie funkcjonuje. A placimy tyle co w innych miastach. Problem staje sie duzy i uciazliwy.

Paw
Sami niech sobie segregują, chyba wystarczająco dużo płacą mieszkańcy. odbiór śmieci w kościerzynie to jakaś porażka. już dawno powinni zmienić operatora

Darek
Właściciel posesji i mieszkańcy są bezsilni, bo inni chodzą i wrzucają wszystko jak leci , nawet w nocy potrafią przywieźć materiały budowlane

Ewunia Weronika Opińska
U nas tak samo, drobna pomyłka wszystko porozcinali i zostawili.

Marcin
łaski nie robią. powinni zabierać wszystko. za co im płacimy

Wydaje się, że pracownicy złośliwie nie odbierają śmieci nawet za najmniejszą pomyłkę przy segregacji. Tymczasem - jak podkreślają mieszkańcy - opłaty są coraz wyższe, śmieci odbierane za rzadko - co 2 tygodnie, i właściwie za co mają płacić, skoro śmieci nie są zabierane?


Zapytaliśmy Zarząd Związku Gmin Wierzyca:

- Czy brak wywozu skutkuje niższą opłatą w danym miesiącu dla mieszkańca?
- W jaki sposób mieszkaniec może zrezygnować z usług Związku Gmin Wierzyca?
- W jaki sposób można zrezygnować z segregowania śmieci i ile kosztuje wówczas Państwa usługa?
- Czy pracownik ma prawo porozrywać worek i zostawić rozrzucone śmieci na ulicy?

W całości prezentujemy odpowiedź Związku Gmin Wierzyca, jaka nadeszła do naszej redakcji.

Związek Gmin Wierzyca zgodnie z decyzją gmin – uczestników Związku (Bobowo, Kościerzyna, Lubichowo, Nowa Karczma, Przywidz, Skórcz, Smętowo Graniczne, Stara Kiszewa, Miasto Kościerzyna, Miasto Skórcz) od roku2013 jest organizatorem systemu odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zlokalizowanych na obszarze gmin Związku. Na organizatorze systemu (Związku Gmin Wierzyca) i Przedsiębiorcy, który odbiera odpady od mieszkańców ciążą liczne ustawowe obowiązki, między innymi kontrola poprawności segregacji odpadów realizowana przez mieszkańców.

Ustawa wymaga, by Przedsiębiorca odbierający odpady na bieżąco dokonywał kontroli prawidłowości segregacji odpadów podczas ich odbioru. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowej segregacji ma obowiązek powiadomić o tym właściciela nieruchomości i Związek oraz odebrać takie odpady jako zmieszane (niesegregowane). Związek po otrzymaniu takiego zgłoszenia ma obowiązek naliczyć właścicielowi nieruchomości tzw. opłatę podwyższoną w wysokości czterokrotnie wyższej niż opłata podstawowa.

Aby wykluczyć incydentalne pomyłki nieprawidłowej segregacji odpadów, zasadą jest, że Przedsiębiorca odbierający odpady, stwierdzając niewłaściwą segregację po raz pierwszy pozostawia informację w formie żółtej naklejki na pojemniku na odpady, informującej o stwierdzonych nieprawidłowościach oraz sposobie dalszego postępowania z tymi odpadami. Nie odbiera tych odpadów, dając możliwość właścicielowi nieruchomości naprawy swojego błędu (właściwego posegregowania odpadów) bez konsekwencji czterokrotnie wyższej opłaty. Dopiero podczas kolejnego odbioru tych odpadów, jeżeli nie zostały one (pomimo ostrzeżenia) poprawnie posegregowane Przedsiębiorca odbiera je jako odpady zmieszane, a Związek nalicza opłatę podwyższoną.

Przytoczone rozwiązanie, na ogół, spotyka się z pozytywnym odbiorem społecznym, bo działa w interesie mieszkańców, bowiem jeśli doszło, czy to przez pomyłkę, czy nawet świadomie, do nieprawidłowego posegregowania odpadów, to mieszkaniec zawsze ma możliwość naprawienia swojej pomyłki i nie naraża się od razu na dotkliwą podwyższoną opłatę.

Należy mieć świadomość, że w przypadku rosnącego niezadowolenia z dotychczas stosowanego rozwiązania, Związek może dokonać jego modyfikacji, tak aby odpady niewłaściwie posegregowane były odbierane przy każdym odbiorze jako zmieszane, ale konsekwencją takiej zmiany byłoby to, że Związek musiał będzie w każdym przypadku naliczyć od razu opłatę podwyższoną (czterokrotnie wyższą), nie dając mieszkańcowi możliwości naprawy jego błędu. Wydaje się, że nie tego oczekują „niezadowoleni mieszkańcy”.

Zauważmy, że opisane rozwiązanie zawiera w sobie także istotny element edukacyjny, bowiem w zdecydowanej większości mieszkańcy, którzy otrzymali ostrzeżenie (żółtą kartkę) o nieprawidłowej segregacji chcą doskonalić swoją wiedzę na temat prawidłowej segregacji odpadów i naprawiają swoje błędy, a w konsekwencji nie płacą opłaty podwyższonej. Świadczą o tym zebrane dane, a mianowicie: w 2021 roku Przedsiębiorca podczas odbioru odpadów w Kościerzynie stwierdził nieco ponad dwieście przypadków nieprawidłowej segregacji odpadów z czego tylko cztery przypadki zakończyły się naliczeniem opłaty podwyższonej, i to tylko dlatego, że właściciele tych czterech nieruchomości, z jakichś powodów, nie chcieli naprawić swoich błędów, a pozostali to uczynili.

W kwestiach pozostałych, należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie można zrezygnować z usług gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Gmina ma obowiązek zorganizować i objąć wszystkich mieszkańców gminnym systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Nikt nie może także zrezygnować z segregowania odpadów. Każdy właściciel nieruchomości ma ustawowy obowiązek zorganizować dla swej nieruchomości miejsce do gromadzenia w sposób selektywny odpadów komunalnych oraz ma obowiązek segregowania odpadów.

Kto nie przestrzega powyższych zasad naraża się na negatywne konsekwencje w postaci opłat podwyższonych lub kar administracyjnych.

Ponadto, Przedsiębiorca odbierający odpady ma obowiązek uprzątnięcia bezpośredniego otoczenia miejsca odbioru odpadów z zanieczyszczeń powstałych w wyniku wykonywania przez niego czynności.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto