Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest rolników w Nowej Karczmie i Dziemianach 21.10.2020 r. Rolnicy sprzeciwiają się "piątce dla zwierząt" [ZDJĘCIA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Do protestów rolników, które odbywały się w całej Polsce przyłączyli się także mieszkańcy powiatu kościerskiego. Kilkadziesiąt ciągników wyjechało na ulice gmin Nowa Karczma i Dziemiany

Rolnicy znów wyjechali na ulice. Ciągniki można było spotkać nie tylko na drogach gminy Nowa Karczma, ale także Dziemian. Tym razem producenci rolni protestujący przeciwko "piątce dla zwierząt" nie grupowali się, a na ulice wyjechali wprost ze swoich posesji. Jak podkreślali, w związku z sytuacją pandemiczną, nie chcą ryzykować.

- To nie była zorganizowana akcja, ludzie po prostu chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec ustawy, dlatego też wyjechali na ulice w tym czasie, kiedy także w innych miejscach odbywały się protesty - mówi Ryszard Kleinszmidt, wiceprezes zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej. - Bulwersujący jest już sam sposób przyjęcia ustawy bez konsultacji z organizacjami i związkami rolniczymi. Przecież po to one istnieją, aby rozmawiać z nimi i słuchać argumentów podejmując tak ważne decyzje.

Do protestujących dołączali się rolnicy z różnych gmin. Tym samym na drogach kursowało kilkadziesiąt ciągników.

Przypominamy, rolnicy protestują przeciwko ustawie, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futro oraz zakazuje uboju rytualnego na eksport. Nowe przepisy zakładają m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, całkowity zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych. Jak mówili dziś protestujący, nowe przepisy, jeśli wejdą w życie, będą miały ogromny wpływ nie tylko na branżę rolniczą i producencką, ale też na wiele innych gałęzi rolnictwa i gospodarki.

- Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Procedowany akt prawny godzi w sektor polskiego rolnictwa, gdyż zaproponowane w ustawie rozwiązania doprowadzą do ogromnych strat rolników i branży rolno-spożywczej. Wprowadzenie zakazu uboju rytualnego dotknie nie tylko hodowców zwierząt rzeźnych, ale wiele innych podmiotów sektora rolno-przemysłowego, producentów pasz, dostawców, a w dalszej kolejności także przemysł przetwórczy i transportowy. Zakaz uboju rytualnego nie obowiązuje w przeważającej większości krajów Unii Europejskiej, stąd wprowadzenie go w Polsce ucina możliwości eksportu mięsa z Polski na zewnętrzne rynki zbytu. Jednocześnie i jednoznacznie opowiadamy się za kontrolą dobrostanu zwierząt realizowaną przez upoważnione organy państwowe - apel Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Gminy Nowa Karczma odczytał wójt Andrzej Pollak.

Zobacz zdjęcia z poprzedniego protestu

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto