Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed dwoma laty "huragan stulecia" zniszczył tysiące hektarów lasów. Dziś przypada rocznica tragedii

Edyta Łosińska-Okoniewska
To była jedna z największych katastrof w polskich lasach.

11 sierpnia 2017 roku nawałnica zmieniła oblicze wielu miejscowości naszego regionu i nie tylko. Ta tragedia wstrząsnęła mieszkańcami Kaszub. Z powierzchni zniknęły dziesiątki tysięcy hektarów lasów. Po dwóch latach niemal cała powierzchnia zniszczona podczas huraganu została udostępniona. Teraz na uprzątniętych terenach trwa sadzenie nowego pokolenia lasu. Prace w klęskowych nadleśnictwach powinny się zakończyć za ok. cztery lata.

Huragan, który przeszedł nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. zniszczył ponad 100 532 ha lasu. Według najnowszych danych ponad 29 tys. ha terenu trzeba będzie sadzić od zera, czyli będzie całkowicie odnowiona.

Żywioł największe szkody wyrządził w niemal 60 nadleśnictwach. Najbardziej zostały zniszczone lasy w regionalnej dyrekcji w Toruniu, Gdańsku, Poznaniu oraz Szczecinku. Masa drewna poklęskowego na terenach kataklizmu wyniosła ponad 8 629 436 m szesc. Po dwóch latach intensywnych prac uprzątnięto niemal całość surowca, czyli ponad 8 047 925 m szesc.

Jak podkreślają leśnicy, likwidacja skutków klęski była wręcz tytanicznym wysiłkiem dla osób pracujących w tamtym terenie. Uporanie się z ogromem pracy wymagało zaangażowania ponad 4 tys. pracowników zakładów usług leśnych, łącznie pracowało tam 377 ZUL.

Dotychczas likwidacja skutków klęski kosztowała niemal 712 mln zł.

Dziś wiadomo, że leśnicy, aby przywrócić na zdewastowanych terenach las będą potrzebowali ponad 217 mln sadzonek drzew. Koszt całkowitego odnowienia powierzchni poklęskowych został wyliczony na ponad 282 mln zł.

Leśnicy, tam gdzie jest to możliwe pozostawiają powierzchnie do naturalnego odnowienia. Niestety, nie wszędzie jest możliwe stosowanie tej formy przywracania roślinności, gdyż brak jest drzew, które mogłyby obsiać zniszczony obszar. Łącznie do naturalnej sukcesji pozostawiono 1213 ha terenu.

Z szacunków leśników wynika, że wszystkie prace w klęskowych nadleśnictwach zostaną zakończone w 2023 r.

Działaniem wartym wspomnienia jest także tworzenie dendroglifu przez leśników z Nadleśnictwa Lipusz. Leśnicy wspólnie z harcerzami Chorągwi Gdańskiej ZHP jesienią ubiegłego roku wspólnie tworzyli „leśny” wizerunek orła. Do stworzenia wizerunku godła z drzew użyto niemal 400 sadzonek modrzewia, który stanowi pazury i koronę, ponad 23 tys. brzozy oraz 67 tys. sosny będącej tłem. Rozpiętość skrzydeł posadzonego orła to 300 metrów. Kilka dni temu wykonano pomiar, tym samym zakwalifikowano godło do rekordu Guinnessa.

Przypomnijmy, że już kilka godzin po przejściu huraganu było wiadomo, że to będzie jedna z największych katastrof w polskich lasach. Leśnicy z nadleśnictw położonych na Pomorzu, Wielkopolsce czy Kujawach kilometrami widzieli jedynie połamane drzewa, zniszczony las, o który często troszczyli się od wielu lat.

Układ burzowy, określany przez specjalistów jako tzw. bow echo o długości 300 km, wytworzył huraganowe wiatry o prędkości od 100 do nawet 150 km/godz. Pas dokonanych zniszczeń ciągnął się od Wybrzeża po Dolny Śląsk.

Do największej tragedii doszło koło wsi Suszek w leśnictwie Jakubowo (gdańskie Nadleśnictwo Rytel), gdzie w obozie w lesie zginęły dwie harcerki, a rannych zostało 22 innych harcerzy (w całym kraju łącznie zginęło sześć osób).

Warto także wspomnieć, że w czerwcu w tym roku siedem organizacji harcerskich podpisało porozumienie z Lasami Państwowymi w sprawie współpracy. Jeden z zapisów porozumienia dotyczy wprowadzenia jednolitych procedur organizowania obozów harcerskich oraz konsultacje wymogów bezpieczeństwa podczas wypadów harcerzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto