Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepisy na pączki i faworki. Przed nami tłusty czwartek. Jak przygotować najlepsze pączki? Poznaj sprawdzone przepisy [ZDJĘCIA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
PĄCZEK Z RÓŻĄ 
składniki:
0,75 kg mąki,
6 żółtek,
10-12 dkg cukru,
8-10 dkg stopionego masła,
8 dkg drożdży, cukier waniliowy,
około 1,5 szklanki ciepłego mleka,
2 łyżki spirytusu (lub ocet spirytusowy),
olejek rumowy(niekoniecznie),
szczypta soli.
marmolada różana

Prosty przepis na pączki, krok pierwszy - podgrzewamy mleko. Wsypujemy cukier i drożdże. Czekamy, aż zaczyn podrośnie (ok. 10 min.). Potrzebujemy miski. Wsypujemy mąkę, wlewamy drożdże, dodajemy 6 żółtek i szczyptę soli. Ciasto na pączki niestety musimy wyrabiać ręcznie. Ważne, aby nie było ani za rzadkie ani za gęste. Możemy regulować sprężystość ciasta dolewając ciepłego mleka lub dosypując mąki.

Następnie wlewamy do miski rozpuszczone, letnie masło (gdy już ciasto odchodzi od miski). Wyrabiamy ponownie ciasto do momentu, aż przestaje się kleić do rąk i odchodzi od miski. Wówczas wlewamy spirytus. Ciasto na pączki odstawiamy na godzinę i czekamy, aż wyrośnie. Krok drugi - lepimy. Należy rozwałkować ciasto na blacie obsypanym mąką. Następnie bierzemy szklankę i wycinamy kółka. Wkładamy do środka marmoladę i zlepiamy oraz formujemy kulki. Odczekujemy 15 minut, aż pączki wyrosną. Następnie smażymy na mocno rozgrzanym oleju lub smalcu. Gdy pączek zarumieni się z jednej strony, przewracamy go na drugą. Po wyjęciu możemy położyć je na papierowym ręczniku, żeby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Pączki są gotowe!
PĄCZEK Z RÓŻĄ składniki: 0,75 kg mąki, 6 żółtek, 10-12 dkg cukru, 8-10 dkg stopionego masła, 8 dkg drożdży, cukier waniliowy, około 1,5 szklanki ciepłego mleka, 2 łyżki spirytusu (lub ocet spirytusowy), olejek rumowy(niekoniecznie), szczypta soli. marmolada różana Prosty przepis na pączki, krok pierwszy - podgrzewamy mleko. Wsypujemy cukier i drożdże. Czekamy, aż zaczyn podrośnie (ok. 10 min.). Potrzebujemy miski. Wsypujemy mąkę, wlewamy drożdże, dodajemy 6 żółtek i szczyptę soli. Ciasto na pączki niestety musimy wyrabiać ręcznie. Ważne, aby nie było ani za rzadkie ani za gęste. Możemy regulować sprężystość ciasta dolewając ciepłego mleka lub dosypując mąki. Następnie wlewamy do miski rozpuszczone, letnie masło (gdy już ciasto odchodzi od miski). Wyrabiamy ponownie ciasto do momentu, aż przestaje się kleić do rąk i odchodzi od miski. Wówczas wlewamy spirytus. Ciasto na pączki odstawiamy na godzinę i czekamy, aż wyrośnie. Krok drugi - lepimy. Należy rozwałkować ciasto na blacie obsypanym mąką. Następnie bierzemy szklankę i wycinamy kółka. Wkładamy do środka marmoladę i zlepiamy oraz formujemy kulki. Odczekujemy 15 minut, aż pączki wyrosną. Następnie smażymy na mocno rozgrzanym oleju lub smalcu. Gdy pączek zarumieni się z jednej strony, przewracamy go na drugą. Po wyjęciu możemy położyć je na papierowym ręczniku, żeby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Pączki są gotowe! Zdjęcie ilustracyjne
Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami. To szczególny dzień, kiedy można sobie pozwolić na zajadanie się bez ograniczeń aromatycznymi pączkami i faworkami. Najsmaczniejsze są oczywiście te wykonane w domu. Czytelnicy podpowiadają, jak zrobić domowe pączki, by zachwycały smakiem i aromatem. Słodkie kalorie są w tym przypadku kwestią mało istotną... Po najlepsze przepisy zajrzyjcie do naszej galerii

Przepisy na pączki

Tłusty czwartek to dzień bez liczenia kalorii, dzięki czemu można oddać się słodkiemu łakomstwu z pączkami w roli głównej. W tym roku zapusty przypadają 16 lutego. Zatem czas się na nie przygotować!

Ostatnie dni karnawału na Kaszubach dawniej nazywano zapustami. W tym okresie odbywały się spotkania towarzyskie oraz zabawy w karczmach, podczas których śpiewano i tańczono.

- Do najpopularniejszych tańców należały polka, walc, krakowiak, a także szewczyk, kominiarz i miotlarz - mówi Kamila Dombrowska z Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach. - Niektóre z tańców miały przynieść Kaszubom pomyślną wegetację. Przykładem tego był taniec na wysoki len, w którym starano się skakać jak najwyżej, co miało zapewnić wysokie wyrośnięcie rośliny. Zapusty świętowali również kaszubscy rybacy zrzeszeni w maszoperiach. W organizowanych przez nie zabawach brały udział całe rodziny.

Jak podkreślają pracownicy muzeum, zapustne wydarzenia urozmaicały wizyty maszkar. Wśród radosnych przebierańców znajdował się m.in. niedźwiedź, koń, kozioł i bocian. Zabawiali oni mieszkańców wsi tańcami i przyśpiewkami. W dawnym powiecie morskim pochody maszkar nazywano „chodzeniem po plackach”, bowiem w podziękowaniu za wizytę wręczano placki, które smażono i pieczono w czasie zapust.

- Popularne współcześnie pączki pojawiły się na kaszubskich wsiach dopiero na przełomie XIX i XX wieku - dodaje Kamila Dombrowska. - Poza słodkościami dbano o to, aby na talerzach nie zabrakło potraw wysokokalorycznych. Kaszubi wierzyli, że spożywanie słodkiego i tłustego pożywienia miało zapewnić im dobrobyt i chronić przed ukąszeniami komarów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto