MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przygotowania formalności do budowy elektrowni wiatrowych w gm. Kościerzyna rozpoczęły się na dobre

eda
Nie tylko mieszkańcy miejscowości w gm. Kościerzyna, w których planowana jest budowa elektrowni wiatrowych będą mieli wpływ na tę inwestycję. Podczas sesji radni postawili warunek firmie zamierzającej budować elektrownie. Otóż musi ona zorganizować spotkania także dla mieszkańców sąsiadujących wsi. Tym samym w Małym Klinczu spotkanie odbędzie się 20 stycznia o godz. 17, w Wielkim Klinczu o godz. 19.30, tymczasem w Niedamowie odbędzie się spotkanie dla mieszkańców Dębogór, w niedziele 22 stycznia o godz. 10.30.

Przypomnijmy, że elektrownie wiatrowe mają powstać w Zieleninie, Małym Klinczu i Wielkim Podlesiu. Tam również firma Nowa Energia, która chce inwestować w to przedsięwzięcie, zorganizowała spotkania informacyjne.

Planowana inwestycja wśród mieszkańców gm. Kościerzyna nie budzi jednak tak dużych kontrowersji jak w przypadku gm. Liniewo. Być może to za sprawą zmiany sposobu informowania mieszkańców o przedsięwzięciu.

- Zmieniliśmy politykę informacyjną - mówi Beata Matyjaszczyk, menager ds. komunikacji społecznej spółki Nowa Energia. - Chcemy, aby mieszkańcy od początku do końca mieli jasny obraz planowanej inwestycji. Tak, by nikt nie mógł nam zarzucić ukrywania czegokolwiek.

To właśnie te zarzuty budziły najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców gm. Liniewo, gdzie także ma powstać farma wiatrowa.

- Wszystko organizowane było po cichu - mówi jeden z mieszkańców przeciwnych budowie farmy wiatrowej w Orlu. - Mieliśmy wrażenie, że inwestycja planowana jest za naszymi plecami. Informacje o spotkaniach wywieszane były na tablicy ogłoszeń, którą rzadko kto czyta.
Póki co w gm. Kościerzyna budowa elektrowni wiatrowych nie budzi takich kontrowersji.

- Można powiedzieć, że mieszkańcy są nastawieni pozytywnie do tego przedsięwzięcia - mówi Grzegorz Świtała, zastępca wójta gminy Kościerzyna. - Mówiąc o korzyściach tej inwestycji należy wskazać na ważne aspekty. Po pierwsze, mieszkańcy, którzy podpisali już umowy dzierżawy, będą mieli z tego tytułu dochód. Po drugie, gmina będzie otrzymywała 2 proc. od wartości budowy. Co daje około 70 tys. zł rocznie od jednego wiatraka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto