Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport archeologów ujawnił, że odkrycie w kościerskiej hucie nie było niczym szczególnym

Joanna Surażyńska
Odkrycie, ujawnione na trasie planowanej budowy obwodnicy, prawdopodobnie nie wstrzyma inwestycji. Archeolodzy przygotowali już raport, z którego wynika, że w tym miejscu nie znaleziono nic, co miałoby wyjątkowe znaczenie historyczne. Przypomnijmy, że w sierpniu w lasach w pobliżu Kościerskiej Huty znaleziono fragmenty naczyń ceramicznych pochodzących z IX i X wieku.

Te przedmioty i charakterystyczne ukształtowanie terenu mogły wskazywać, że w tym miejscu znajdowało się grodzisko lub osada. Odkrycie wywołało spore zamieszanie. Zaskoczeni byli również sami mieszkańcy, którzy nic na ten temat nie wiedzieli. Jeśli okazałoby się, że jest to cenne znalezisko, mogłoby nawet wstrzymać budowę obwodnicy Kościerzyny. Na miejscu pojawili się archeolodzy, którzy wykonali badania w terenie. Ich raport nie potwierdził jednak, aby to odkrycie było czymś niezwykłym.

- Prawdopodobnie wykorzystano istniejące naturalne wyniesienie terenu, które zaadaptowano na krótkotrwałą osadę - mówi Piotr Michalski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku. - Mogła ona mieć charakter obronny, na co wskazują nikłe ślady niewielkiego, prymitywnego nasypu ziemnego, być może z drewnianym częstokołem (palisadą) na szczycie. Grodził on raczej dostęp do wyniesienia, niż posiadał wyraźne walory obronne. Z drugiej strony, na terenie obiektu nie znaleziono żadnych militariów ani innych śladów, potwierdzających prowadzenie w tym miejscu jakichkolwiek działań wojennych czy obronnych. Na stanowisku nie zlokalizowano też pozostałości zwartej, stałej zabudowy mieszkalnej, a jedynie czasowej, być może związanej z działalnością rzemieślniczą.

Archeolodzy na miejscu odkryli m.in. spiek żużla, gładzik (kamień obłego kształtu, używany m.in. w końcowej fazie obróbki skór, tkanin) oraz fragmenty prymitywnych naczyń ceramicznych. Te znaleziska wskazują na krótkotrwałe użytkowanie tego miejsca w XI wieku. Wg opinii prof. Tadeusza Grabarczyka z Uniwersytetu Łódzkiego, odkrycie pozwala na udostępnienie terenu do dalszych badań wykopaliskowych, a w konsekwencji na realizowanie prac, związanych z budową obwodnicy Kościerzyny. Ostateczną opinię w tej kwestii wyda Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto