Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku

SURA
Już po raz szósty w Kościerzynie odbędą się badania i rejestracja potencjalnych dawców szpiku do polskiego rejestru. Akcja nastąpi 8 kwietnia. Jej miejscem będą trzy kościerskie szkoły: Powiatowy Zespół Szkół nr 1 (Ekonomik) - od godz. 8, Powiatowy Zespół Szkół nr 2 (Budowlanka) - od godz. 10, I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego - od godz. 12.

Warto dodać, że w ciągu pięciu lat udało się zarejestrować ponad 800 potencjalnych dawców z Kościerzyny. Pierwsze pobranie szpiku od dawcy z naszego terenu odbyło się 5 czerwca 2007. Szczęśliwcem, który uratował życie kilkuletniej dziewczynce, jest 23-letni Mateusz. Zgłosił się do rejestru podczas rekrutacji w Budowlance w 2006r.

Dawstwo szpiku jest honorowe. Do polskiego rejestru zapisywane są osoby zdrowe w wieku 18 - 40 lat. Warto pamiętać, że oddanie szpiku nie zagraża zdrowiu, bo szpik szybko się regeneruje. Pobrania dokonuje się z: kości talerza biodrowego (w narkozie) lub z krwi (bez potrzeby znieczulania). Aby zostać kandydatem na dawcę i zostać zarejestrowanym w rejestrze dawców szpiku, wystarczy oddać 10 ml krwi.

Z pobranej próbki krwi wykonywane są badania antygenów zgodności tkankowej HLA. Dane antygenowe kandydata na dawcę wprowadzane są do komputerowej bazy danych i przesyłane do światowego rejestru dawców. Odtąd dane te są dostępne w trakcie poszukiwania dawcy dla dowolnego chorego na świecie, lecz pozostają własnością Polski. W przypadku stwierdzenia zgodności chorego i kandydata na dawcę, jest on proszony o oddanie kolejnych 10 ml krwi do dalszych badań HLA i 10 ml do badań wirusologicznych.

Bardzo szczegółowe badania krwi, zarówno kandydata na dawcę, jak i biorcy mają na celu potwierdzenie zgodności antygenowej między nimi oraz wykluczenie obecności wirusów, które mogłyby uniemożliwić przeszczepienie. W przypadku całkowitej lub wystarczającej zgodności, przedstawia się kandydatowi na dawcę szczegółową procedurę pobrania szpiku oraz wyjaśnia ewentualne wątpliwości. W tym momencie kandydat podejmuje ostateczną decyzję o oddaniu, bądź nie, swojego szpiku choremu.

Po podjęciu decyzji na tak, na kilka tygodni przed planowaną transplantacją, dawcy pobiera się krew do autotransfuzji. Będzie ona mu podana z powrotem w trakcie pobraniu szpiku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto