Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Renowacja krzyżackiej warowni w Zamku Kiszewskim

(sura)
Zamek jest najstarszym obiektem w powiecie kościerskim.
Fot. Marcin Modrzejewski
Zamek jest najstarszym obiektem w powiecie kościerskim. Fot. Marcin Modrzejewski
Zamek w Starej Kiszewie należy do najstarszych zabytków w powiecie kościerskim. Od kilku lat jego właścicielem jest Piotr Tudaj. Nadzór nad zespołem zabytkowym pełni konserwator budynków.

Zamek w Starej Kiszewie należy do najstarszych zabytków w powiecie kościerskim.
Od kilku lat jego właścicielem jest Piotr Tudaj. Nadzór nad zespołem zabytkowym pełni konserwator budynków.

- Zamek kiszewski kupił mój syn w 1997 roku - mówi Antoni Tudaj, ojciec właściciela zamku. - Przez długi czas szukaliśmy w całej Polsce innych obiektów, które miałyby wartość zabytkową. Wszyscy członkowie rodziny są miłośnikami sztuki.

Ostatecznie Tudajowie trafili do Starej Kiszewy. Szybko podjęli decyzję o kupnie zamku. Rodzina wykonywała samodzielnie wszystkie prace przy renowacji kompleksu. W remont włożyła wszystkie oszczędności.

- Jeżeli nie znajdziemy kogoś, kto pomoże finansowo w renowacji zamku, będziemy musieli poprzestać na remoncie dworu i dwóch baszt - mówi Tudaj.

Dwór, baszty i mur

Kompleks zabytkowych obiektów składa się z dworu, czterech baszt narożnych i otaczającego muru. Dawniej stał tu również Zamek Krzyżacki, który został zniszczony. Jedynym śladem po tym budynku są znalezione przez naukowców i archeologów pozostałości po starych fundamentach. Zamek miał kształt czworoboku. Przed nim znajduje się park pochodzący z XIX w. oraz sad folwarczny z sześcioma jabłoniami.

- Mur łączący baszty miał pierwotnie wysokość 10 m. - mówi Tudaj. - Częściowo zbudowany był z kamienia, a pozostała część z cegły. Po wojnie część muru rozebrano, więc obecnie jest on o wiele niższy niż dawniej.
Wokół niego znajduje się zabytkowa aleja.

Wyjątkowe sklepienia

Dwie z baszt są w ruinie, pozostałe natomiast zachowały się w dobrym stanie. Obecnie można odnaleźć w nich wiele elementów z czasów powstania zamku m. in. niepełne okna i kominek. Dawniej w tym miejscu znajdowała się wartownia i strzelnica, zaś po zniszczeniu zamku przez Szwedów - kaplica.
Baszta z bramą główną stanowi najcenniejszą część kompleksu.

- Największe wrażenie wywarło na mnie sklepienie gwieździste, znajdujące się w baszcie - mówi Antoni Tudaj. - Takie sklepienia spotyka się tylko w kościołach i zamkach, co świadczy o tym, że dawniej kompleks posiadał bogaty wystrój.

Były lochy

Dół baszty narożnej i mury pochodzą z XIV w., górna część baszty z XVII w.

Jak twierdzi właściciel długość fundamentu, wynosząca cztery metry, może wskazywać na istnienie w tym miejscu lochów.

- Cenna jest brama, która pochodzi z XIII w. - kontynuuje Tudaj. - Była podwójnie chroniona kratą i wrotami. Za czasów krzyżackich wjeżdżało się przez nią na zamek główny.

Rodzina Tudajów postanowiła wybudować dodatkowy budynek gospodarczy, zachowujący styl zamku. Będą się tam znajdować trzy pokoje, garaż oraz toalety publiczne.

- W przyszłości budynek ten połączymy z basztą narożną i pomostem - twierdzi Tudaj. - Nie wiemy jednak, do jakich celów posłuży całość kompleksu, gdyż wszystko uzależnione jest od środków finansowych.

W tym roku udało się rodzinie przywrócić pierwotny wygląd fosy otaczającej zamek. Renowacja zamku daje właścicielom ogromną satysfakcję. Wiele radości sprawiają też dowody sympatii ze strony osób zwiedzających zamek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto