Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy będą mogli skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę i nie tylko. Wkrótce rusza nabór w programie "Energia dla wsi"

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Nowy program jest szansą dla rolników, którzy chcą zainwestować w odnawialne źródła energii
Nowy program jest szansą dla rolników, którzy chcą zainwestować w odnawialne źródła energii 123rf
Program "Energia dla wsi" to szansa dla rolników, którzy będą chcieli zainwestować w fotowoltaikę i nie tylko. Dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii skierowane jest także do spółdzielni energetycznych. Nabór wniosków już 25 stycznia 2023 r.

Już 25 stycznia 2023 r. rusza program „Energia dla wsi”, w ramach którego o dofinansowanie na instalacje odnawialnych źródeł energii ubiegać będą mogli się rolnicy i spółdzielnie energetyczne. To szansa na duże zmiany na wsi.

- Dzięki realizacji programu zwiększy się dostępność inwestycji OZE dla rolników oraz wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach spółdzielni energetycznych. Taka forma sprzyjać będzie odnoszeniu korzyści przez polską wieś, takich samych jakie są udziałem m.in. przedsiębiorstw energetycznych, które realizują inwestycji OZE. Oznacza to dodatkowe dochody dla rolników i jednocześnie obniżenie kosztów pozyskania energii przez mieszkańców obszarów wiejskich - podkreśla wicepremier Henryk Kowalczyk.

Głównym celem programu jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Na realizację programu „Energia dla wsi” łącznie przeznaczono 1 mld złotych. Pierwszy nabór rusza już 25 stycznia i potrwa do 15 grudnia. Budżet dla tego naboru wynosi 100 mln zł.

Wsparcie w ramach „Energii dla wsi” może zostać wypłacone w formie dotacji lub pożyczki. Wnioskujący o dotację może ubiegać się o dopłatę o maksymalnej wartości 20 mln złotych, z kolei w przypadku starających się o pożyczkę kwota maksymalna wynosi 25 mln zł. Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.

Program skierowany jest nie tylko do rolników. O wsparcie będą mogły ubiegać się również spółdzielnie energetyczne - te dopiero powstające, jak i te już istniejące, oraz ich członkowie. W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65 proc. kosztów kwalifikowanych.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej aktywnie włącza się w kolejną formę wsparcia skierowaną właśnie do nich oraz spółdzielni energetycznych, przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi - mówi Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW. - Narodowy Fundusz wspiera rozwój zrównoważonego rolnictwa, a tym samym zrównoważony rozwój energetyki odnawialnej. W tym segmencie kluczowe jest zapewnienie stabilnych dostaw energii w obszarach wiejskich, które będą jednocześnie odpowiadały potrzebom lokalnych odbiorców - podkreśla prezes Artur Michalski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto