Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek w Kościerzynie pięknie wystrojony na Wielkanoc! Centrum Kościerzyny wygląda bardzo odświętnie ZDJĘCIA

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Wielkanocne ozdoby na kościerskim Rynku
Wielkanocne ozdoby na kościerskim Rynku joanna surażyńska
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Na Rynku w Kościerzynie ustawiono świąteczno-wiosenne dekoracje. To miejsce wygląda bardzo odświętnie, a mieszkańcy przyznają, że dekoracje bardzo im się podobają. Kościerzyna ozdabia serce miasta już nie tylko z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Teraz wielkanocne ozdoby wprowadzają w świąteczny nastrój mieszkańców i gości.

Rynek w Kościerzynie

Wielkanoc jest mniej skomercjalizowana niż Boże Narodzenie, ale coraz częściej w miastach pojawiają się akcenty związane z tym najważniejszym dla chrześcijan świętem. Moda na wielkanocne dekoracje przyszła do nas oczywiście z zachodu. Choć symboli Wielkanocy jest wiele, to w przestrzeni publicznej dominują zające, jaja, kurczaczki i dużo kwiatów. Wielkanocne ozdoby pojawiły się już na Rynku w Kościerzynie. W naszej galerii zdjęć zobaczysz, jak obecnie prezentuje się centrum Kościerzyny.

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w kulturze chrześcijan

Upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchody Świąt Wielkiej Nocy miały różną postać, ale ostatecznie przyjęły formę Triduum Paschalnego, poprzedzonego 40-dniowym Wielkim Postem. Trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia to: Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania.

Wielkanoc na Kaszubach

Przygotowania do Wielkiego Tygodnia i świąteczne obchody poprzedzał długi czas ścisłego postu. Podstawą codziennego pożywienia były suchy chleb, ziemniaki, żur, śledzie, proste dania bez dodatku tłuszczu. Taka dieta dawała się we znaki zarówno biednym, jak i bogatym...

Trwa głosowanie...

Czy podoba ci się wielkanocny wystrój Kościerzyny?

O przysłowiowym wręcz przywiązaniu do tradycji postu na Kaszubach świadczą przekazy o usuwaniu na ten czas z domów patelni i rondli, które wracały do kuchni dopiero w Wielką Sobotę, po symbolicznym obrzędzie „chowania żuru".

W Wielki Czwartek zwyczajowo przesadzano kwiaty doniczkowe i sadzono drzewka. Rozpoczynano barwienie jaj - wyłącznie w grupach zamężnych kobiet i dziewcząt. Na Kaszubach nie było nigdy tradycji zdobienia jajek wzorami, jak w innych regionach Polski. Zachował się natomiast bardzo archaiczny zwyczaj barwienia skorupek jaj na kolor czerwony. Stosowano ponadto barwę niebieską, zieloną i brązową, uzyskiwaną z barwników naturalnych lub kolorowej bibuły.

W Wielki Piątek obowiązywał ścisły post, a w zachodniej części Kaszub kultywowano archaiczny obyczaj biczowania się rózgą jałowcową. Odbywały się też magiczne kąpiele i obmywania się w wodzie z jeziora lub strumienia, zapewniające zdrowie i urodę na cały rok. Podobne właściwości miała woda - po zachodzie słońca w Wielką Sobotę - do świtu. Dziewczęta, dbające o urodę szły w tajemnicy i ciszy nad wodę, dokonując tam magicznych czynności obmywania.

W Wielką Sobotę rozpalano i święcono nowy ogień. W kościele strojono i urządzano Grób Pański oraz poświęcano symboliczne jadło w postaci „święconki". Dziś jest to zwyczaj powszechny, ale jeszcze na początku XX wieku praktykowany był jedynie w dworach szlacheckich.


W Pierwszy Dzień Wielkanocy
odbywały się w kościołach uroczystości religijne Zmartwychwstania Pańskiego. Niektórzy badacze zanotowali, iż post obowiązywał jeszcze przed południem. Rano spożywano prażone ryby i śliwki z kluskami. Dopiero w południe, w zależności od zamożności rodziny, podawano jajecznicę na słoninie, kiełbasy, szynkę, gotowane jaja, ciasta drożdżowe uformowane w malownicze „baby". Stół zdobił baranek z masła. Rodzina dzieliła się poświęconym jajkiem.

W Poniedziałek Wielkanocny rozpoczynał się dyngus. Na Kaszubach był to tzw. zielony dyngus, czyli zwyczaj uderzania młodych dziewczyn przez chłopców gałązkami brzozowymi, czasem z dodatkiem jałowca. Wykupem dla „degusów" były jajka i ciasto.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto