MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie po śmierci noworodka w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta
Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta Biuro RPP
Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie wyjaśniające, które dotyczy naruszenia prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych. Ma to związek ze śmiercią noworodka w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Do dramatu doszło 12 kwietnia 2024 r.

Na podstawie informacji medialnych Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie naruszenia prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych - informuje Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.. - W ramach postępowania wystąpiliśmy do Pani Marzeny Mrozek, prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie o odniesienie się do przedstawionych zastrzeżeń oraz nadesłanie dokumentacji medycznej pacjentki i dziecka w terminie 3 dni od dnia otrzymania pisma.

Śmierć noworodka w Kościerzynie. Trwa postępowanie

Jak informuje Bartłomiej Chmielowiec, zwrócono się także do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o przesłanie informacji na temat prowadzonego postępowania.

- Po otrzymaniu wyjaśnień podmiotu leczniczego oraz przekazaniu dokumentacji medycznej sprawa zostanie przekazana do konsultanta, posiadającego wiadomości specjalne z dziedziny perinatologii i neonatologii - podkreśla Bartłomiej Chmielowiec. - Dopiero analiza całokształtu zgromadzonego materiału dowodowego pozwoli ocenić, czy doszło do naruszenia praw pacjenta.

Są już wstępne wyniki sekcji zwłok noworodka, który zmarł w trakcie porodu w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Niestety wciąż nie wiadomo, co było przyczyną śmierci dziecka.

- Biegły we wstępnej opinii podał, że po pobraniu sekcyjnym nie był w stanie rozstrzygnąć, czy dziecko urodziło się żywe czy martwe i co było przyczyną śmierci - mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Zatem konieczne są dodatkowe badania.

Przypomnijmy, że zdarzenie miało miejsce w piątek 12 kwietnia 2024 r. podczas porodu w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Dziecko urodziło się martwe, natomiast jego matka trafiła na oddział intensywnej opieki medycznej.

Na miejsce wezwano policję, a sprawą zajęła się prokuratura. Jak na razie nie są znane szczegóły zdarzenia. Nie wiadomo też, jak długo trwał poród i co się wydarzyło w jego trakcie, że zakończył się on tragicznie.

- Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo. Zdarzenie miało miejsce 12 kwietnia, natomiast policja została poinformowana 13 kwietnia o zgonie dziecka w trakcie porodu - mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Postępowanie zostało wszczęte z artykułu 160 § 2 kodeksu karnego w zbiegu z art. 155 kk, to jest w sprawie narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia poprzez niewłaściwą opiekę medyczną w szpitalu w trakcie porodu dziecka, w wyniku czego dziecko zmarło.

Funkcjonariusze policji zabezpieczyli w szpitalu wszystkie materiały niezbędne do wyjaśnienia sprawy. We wtorek 16.04.2024 r. przeprowadzono sekcję zwłok noworodka.

Stan matki na tyle się poprawił, że z oddziału intensywnej opieki medycznej została już przeniesiona na ginekologię. Prokuratura określa jej stan jako dobry, niezagrażający życiu. Jest również pod opieką psychologa.

Jak podkreślają śledczy, sprawa zmierza do ustalenia, czy doszło do błędu w sztuce medycznej. Z naszych informacji wynika, że o dramacie policję poinformował krewny rodziny.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, pracownicy szpitala są zdruzgotani, sytuacja wstrząsnęła całym personelem. Nie był to pierwszy poród 42-letniej kobiety i nic nie wskazywało na to, że może się on zakończyć tragedią. Kluczowa w tej sprawie będzie opinia biegłych, którzy odpowiedzą na pytanie, co się wydarzyło w trakcie, że chłopiec zmarł.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy zarząd kościerskiego szpitala.

- Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie współpracuje w pełni z prokuraturą, która podjęła czynności wyjaśniające w sprawie - informuje Marzena Mrozek, prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Właściwe prowadzenie czynności wyjaśniających jest kluczowe dla zapewnienia prawidłowego rozstrzygnięcia danej sprawy. W sytuacjach, gdy jest prowadzona procedura wyjaśniająca przez prokuraturę, dla dobra sprawiedliwego jej przebiegu, nie możemy komentować szczegółów sprawy ani spekulować na temat wydarzeń. Zapewniamy, że podejmujemy wszystkie działania mające na celu wyjaśnienie sprawy w sposób rzetelny.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto