Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sołectwo pod lupą. Chwarzenko z dala od jezior

Edyta Okoniewska
Budowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej jest tym, co w dużej mierze rozwiązałoby problemy mieszkańców Chwarzenka w gminie Stara Kiszewa. Nitka tej sieci, od Starej Kiszewy, kończy się niemal przed samą wsią.

Sieć kanalizacyjna pozwoliłaby uporządkować gospodarkę ściekową - mówi Krystyna Czapiewska, członek Rady Sołeckiej w Chwarzenku i Rady Gminy Stara Kiszewa. - Brak funduszy sprawił, że nie udało się skanalizować Chwarzenka. Nie ma też tutaj sieci wodociągowej. W tej sytuacji wielu mieszkańców zainwestowało we własne ujęcia wody.
Okazuje się, że budowa kanalizacji oraz wodociągu jest możliwa.
- Mamy przygotowany już projekt na tę inwestycję i pozwolenie na budowę - mówi Marian Pick, wójt gminy Stara Kiszewa. - Teraz musimy poszukać środków zewnętrznych na ten cel. Dodam tylko, że obecnie realizujemy dwie duże inwestycje kanalizacyjne i chcielibyśmy doprowadzić je do końca. W następnej kolejności jest Chwarzenko.
Mieszkańcy wsi w przeważającej mierze zajmują się rolnictwem. Niestety, raczej nikłe są szanse na rozwój turystyczny tego sołectwa.
- Jest ono tak usytuowane, że mamy daleko zarówno do lasów, jak i jezior - dodaje Krystyna Czapiewska. - Wieś jest zlokalizowana przy drodze wojewódzkiej.
Taka lokalizacja ma swoje dobre i złe strony. Z pewnością wszędzie łatwo jest się stąd dostać. Jednak minusem jest spory ruch. Każdego dnia przez centrum wsi przejeżdżają setki aut, wiele z nich to auta ciężarowe. Niektóre nagminnie przekraczają prędkość.
- Czasami we wsi staje fotoradar, co trochę rozwiązuje problem - mówi Ewa Wencka, sołtys wsi. - Pędzące auta są sporym zagrożeniem dla pieszych. Poza tym równie niebezpieczny był jeden ze skrętów na drodze wojewódzkiej. Kilka lat temu profilowano ten odcinek drogi, ale wydaje mi się, że nie do końca to się udało, bo auta nadal wynosi.
Powodem do dumy dla mieszkańców Chwarzenka jest świetlica wiejska. Obiekt przeszedł gruntowną modernizację.
Dzięki tej inwestycji udało się wyremontować salę spotkań, kuchnię i toaletę. W świetlicy mogą odbywać się zabawy, uroczystości rodzinne, spotkania. Warto dodać, że świetlica wiejska znajduje się w niespełna stuletnim budynku po byłej szkole. W latach dziewięćdziesiątych mieściły się tu cztery klasy. Na remont świetlicy gmina przeznaczyła około 50 tys. zł. We wsi jednak takie miejsce jest bardzo potrzebne. Każdego roku odbywa się tu wiele imprez kulturalnych, które gromadzą nie tylko mieszkańców Chwarzenka, ale także innych miejscowości. Wiele z nich adresowanych jest do dzieci. Nic dziwnego, we wsi jest ich kilkadziesiąt. Tradycją jest już coroczny Dzień Dziecka, Mikołajki, Dzień Kobiet. Wieś jest zgrana, więc zorganizowanie takiego przedsięwzięcia nie jest trudne. Panie włączają się chętnie we wszystkie inicjatywy, przynoszą smakołyki. Na tym korzysta cała społeczność.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto