Spacerowali z psami - Pomorski Puchar Dogtrekkingu za nami

Joanna Surażyńska
W Kościerzynie odbyła się 8 edycja zawodów Pomorskiego Pucharu Dogtrekkingu w sezonie 2013. Zawody organizowało Stowarzyszenie Rally-O przy współudziale Urzędu Miasta w Kościerzynie oraz Urzędu Gminy Kościerzyna. Pomorski Puchar Dogtrekkingu to cykl imprez rozgrywanych na terenie naszego województwa, propagujących aktywność i ruch w towarzystwie psa.

Dogtrekking to forma aktywności dla każdego posiadacza czworonoga. To spacer lub jogging z psem, z elementami biegu na orientację. Zawodnicy pokonują z mapą jedną z trzech wariantów tras: FITNESS - czyli dystans ok. 10 km, MID - dystans ok. 25 km lub LONG - dystans ok. 35-40 km. Nie poruszają się po wyznaczonej trasie, ale sami obmyślają sposób przejścia pomiędzy Punktami Kontrolnymi w taki sposób, aby trasa była najbardziej optymalna. To sprawia, że nie zawsze wygrywają najszybsi.

Trzy warianty tras nie tylko różnią się odległością, ale także stopniem trudności. Najkrótsza i jednocześnie najłatwiejsza trasa FITNESS została przygotowana w taki sposób, aby przejść mógł ją każdy - nawet bez wcześniejszego przygotowania.

Na starcie, zorganizowanym przy Kościerskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, pojawiło się 83 uczestników. Oprócz stałych zawodników Pucharu pojawiło się liczne grono debiutantów - w tym z Kościerzyny i jej okolic, i - jak okazało się na mecie, kilku z nich zajęło czołowe miejsca.

Po rejestracji zawodników i krótkiej odprawie technicznej, nastąpił start i zawodnicy ruszyli przez miasto w kierunku Wieprznicy - trasy obejmowały las pomiędzy Kościerzyną a jeziorami Garczyn i Wieprznickim.

Na metę wpadli najszybciej zawodnicy z dystansu 10-kilometrowego. Zwycięzca w kategorii FITNESS - Krzysztof Trafalski z Gdyni, pokonał tę trasę w 1:28. Drugi na mecie był Paweł Rassak z Bydgoszczy, który dobiegł 6 minut później. Na trzecim miejscu podium stanęli ex aequo Alicja Kraska z Giżycka oraz Grzegorz Jasiukiewicz z Warlubia, z czasem 1:54.

W kategorii RODZINNEJ FITNESS (w tej kategorii mogą startować dwie osoby z jednym psem) wygrali Dorota Gajda i Piotr Kutowiński z Gdyni - czas 1:39, na drugim miejscu stanęli Paweł Krugiołka i Patrycja Cichowska z czasem 1:53, a trzecie zajęli Anna Włodarczyk i Piotr Roginiewicz z czasem 1:55. Warto dodać, że zwycięskie trio uzupełniał pies Jankiel ze Schroniska Ciapkowo w Gdyni, czekający na adopcję, natomiast na trzecim miejscu podium stanęła obok swoich nowych właścicieli świeżo adoptowana Suri.

Trasa średnia MID, w tej edycji wynosiła ok. 20 km. W kategorii Mężczyźni zwyciężył Leszek Zbylewski, mieszkaniec Gminy Kościerzyna, z czasem 1:57. Drugie miejsce zajął Maciej Sandomierz z Inowrocławia, który pokonał tę trasę w czasie 2:10. Trzecie miejsce na podium zajęli ex aequo Maciej Pepliński z Gdyni i Marcin Kaluźny z Redy, którzy uporali się z trasą w czasie 2:18.

W kategorii Kobiet trasę MID wygrała Patrycja Tarnowska z Sopotu - czas 2:23. Na drugim miejscu Emilia Olechnowicz z Gdyni - czas 2:38. Trzecie miejsce zajęła Karolina Walkowicz z Gdyni z czasem 2:46

Najdłuższą trasę LONG - w tej edycji był to dystans 30 km, wygrali zawodnicy z Gdańska: najwyższe miejsce na podium zajął, w kategorii Mężczyzn, Zbigniew Skupiński z czasem 3:34, na drugim miejscu pojawił się Jacek Konsur z czasem 5:28, natomiast trzecie miejsce zajął Paweł Marcinko z czasem 5:29. Kategorię Kobiet wygrała Iza Buksińska z czasem 5:28.

Na mecie na każdego uczestnika czekał medal pamiątkowy ukończenia zawodów oraz przekąski regeneracyjne dla ludzi i psów. W piknikowej atmosferze wymieniano się uwagami z trasy - oceniono ją jako bardzo szybką i równą, co widać było po małych różnicach czasu pomiędzy poszczególnymi zawodnikami. Po krótkim odpoczynku wręczono zwycięzcom puchary oraz nagrody rzeczowe.

Zawodnicy jednogłośnie ocenili kościerskie lasy jako doskonałe do spacerowania i biegania, licząc na to, ze edycja w Kościerzynie wejdzie na stałe do kalendarza zawodów Pomorskiego Pucharu Dogtrekkingu - Polskiej Ligi Dogtrekkingu.