Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalna aplikacja dla osób przebywających na kwarantannie. Umożliwia potwierdzenie miejsca pobytu i podstawową ocenę stanu zdrowia

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
123rf
Osoby przebywające na kwarantannie mają obowiązek korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa” - przypomina sopocka policja i tłumaczy, jak działa program. - Umożliwia on potwierdzenie miejsca pobytu, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie - wyjaśniają mundurowi.

- Od początku pandemii funkcjonariusze z sopockiej komendy prowadzą wzmożone działania, mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19. Każdego dnia dzielnicowi i policjanci prewencji kontrolują również osoby objęte kwarantanną domową. Obowiązkowa, 10-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się też dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji „Kwarantanna domowa” – przypomina asp. Lucyna Rekowska, rzecznik sopockiej policji.

Specjalny program ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.

- Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a następnie do naszej aplikacji. W tym momencie – po dotarciu danych do systemu i naszej aplikacji, osoba objęta kwarantanną dostaje SMS z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”

- informuje asp. Lucyna Rekowska.

SMS dotarł. Można pobrać aplikację. Jak to zrobić?

Po otrzymaniu wiadomości SMS, przyjdzie czas na pobranie i aktywację aplikacji. Dostępna jest ona w sklepach Google Play (dla telefonów z systemem Android) oraz App Store (dla smartfonów iOS). W polu wyszukiwania należy wpisać nazwę aplikacji, czyli „Kwarantanna domowa”, a następnie kliknąć przycisk „Instaluj”.

- Po zainstalowaniu aplikacji przyjdzie czas na jej aktywację. Należy to zrobić za pomocą numeru telefonu. Konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który wcześniej został wysłany w wiadomości SMS – kontynuuje asp. Lucyna Rekowska.

Codzienne zadania do wykonania

Zaraz po aktywacji aplikacji jej użytkownik otrzymuje pierwsze zadanie. Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia („selfie”). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne – to do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, przesłane w trakcie korzystania z aplikacji.

- Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcie korzystania z aplikacji. Od tego momentu osoby przebywające na kwarantannie będą proszone o robienie i przesyłanie kolejnych zdjęć – każdego dnia do wykonania będzie kilka takich zadań. SMS-y przyjdą o różnych porach – tłumaczą funkcjonariusze.

W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym.

- Na wykonanie zadania jest 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy osoba przebywająca na kwarantannie nie łamie jej zasad. Wizyty policji należy się spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia. Program jest bezpieczny – zdjęcia są usuwane zaraz po odbyciu kwarantanny – dodaje asp. Lucyna Rekowska.

Aplikacja pomocna także dla jej użytkowników

Aplikacja „Kwarantanna domowa” to nie tylko spore ułatwienie dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale też i pomoc dla jej użytkowników. Program daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można również skontaktować się z pracownikiem socjalnym.

Z obowiązku korzystania z aplikacji zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej. Można je złożyć telefonicznie pod nr tel.: 22 165 57 44. Wypełniony druk można też przekazać policji. Wzór oświadczenia znajduje się na stronie www.gov.pl/kwarantannadomowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto