Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spływ kajakowy rzeką Wdą. Poznaj malownicze tereny Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Wdzydzki Park Krajobrazowy
Spływy kajakowe cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród mieszkańców powiatu kościerskiego jak i turystów. Nie dość, że to aktywna forma wypoczynku, to jeszcze umożliwia poznanie pięknych, kaszubskich terenów z nieco innej perspektywy

Powiat kościerski to wymarzone miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Ci, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez kajaków, z pewnością zakochają się w malowniczych szlakach wodnych na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Warto poznać rzekę Wdę i jej urokliwy przełom koło Kruglińca, dopływy oraz jeziora o dużej powierzchni np. Wdzydze czy Wielewskie.

Wda

Szlak o długości całkowitej 210 km, prowadzący w parku od Lipusza przez jeziora: Schodno, Słupinko, Radolne i Wdzydze do Borska, połączony z jeziorami: Osty, Bielawy, Wyrówno, Słupino, Cheb, Jelenie i Gołuń, według międzynarodowej klasyfikacji zaliczany do łatwych, dostępnych dla turystów początkujących. Na trasie szlaku, w granicach Parku utworzono dwa miejsca postoju – w pobliżu wsi Schodno i Loryniec. Liczne jeziora i dopływy Wdy tworzą sieć krótkich szlaków kajakowych.

Trzebiocha

Jest szlakiem prowadzącym do górnego odcinka szlaku Wdy. Jej źródła znajdują się poza parkiem w okolicy wsi Skorzewo. Szlak rozpoczyna się za wsią Skorzewo, poniżej młyna. Można też rozpocząć spływ z jeziora Osuszyno. Czas trwania spływu 2 dni, trasa 20.4 km.

Spływ kajakowy to doskonały sposób na poznawanie terenu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, jego osobliwości przyrodniczych i pięknego krajobrazu. Wda razem z Trzebiochą są planowanym rezerwatem przyrody mającym na celu chronić miejsce tarła troci jeziorowej z jeziora Wdzydze. Doliny obu rzek zasiedlają ponadto liczne rzadkie i chronione gatunki roślin i zwierząt. Wody tych rzek zasilają największe akweny w parku, decydując o ich czystości. Dlatego tak ważne jest zachowanie koryta Wdy i Trzebiochy w dobrym stanie i dbałość o odpowiednią gospodarkę wodno-ściekową, by zminimalizować ilość zanieczyszczeń dostających się do wody.

Obszar planowanego rezerwatu „Dolina Wdy i Trzebiochy” jest miejscem stosowania zabiegów czynnej ochrony, w celu poprawienia stanu lub zachowania obecnie istniejących warunków siedliskowych dla roślin i zwierząt, takich jak czyszczenie koryta, obsadzanie brzegów drzewami, koszenie łąk w dolinach. Regularne sprzątanie koryta Wdy i Trzebiochy i zbieranie pozostawionych śmieci również jest niezwykle istotne.

Pamiętajmy, że tereny przez które płyniemy są domem dla wielu ciekawych zwierząt, a śmieci wyrzucajmy do przeznaczonych w tym celu pojemników.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto