Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Kościerzynie z nowym tomografem komputerowym. Teraz skan klatki piersiowej w zaledwie dwie sekundy

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Nowy tomograf pozwoli jeszcze wcześniej rozpoznać zmiany zachodzące w płucach u pacjentów z koronawirusem. Co więcej, dobra jakość obrazu jest możliwa przy wykorzystaniu niskiej dawki promieniowania.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie uruchomił kontenerową pracownię tomografii komputerowej, która w najbliższym czasie wspomoże diagnostykę zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Wewnątrz nowej pracowni medycznej zainstalowano 128-warstwowy aparat tomograficzny GE Healthcare - Revolution EVO, który dzięki innowacyjnym technologiom umożliwi uzyskanie wysokiej jakości obrazów przy wykorzystaniu niskiej dawki promieniowania.

Sprzęt pomoże diagnostom w dokonywaniu trafniejszych rozpoznań oraz usprawni ich pracę. W dłuższej perspektywie urządzenie zapewni kompleksową diagnostykę pacjentów przybywających do kościerskiej placówki.

- Nowoczesne systemy rekonstrukcji, w które wyposażony jest tomograf, umożliwiają ograniczenie wad obrazu i zwiększają precyzyjność wykonywanego badania. To szczególnie ważne w przypadkach, gdy nasi lekarze radiolodzy oceniają zmiany zachodzące w płucach, by potwierdzić lub wykluczyć zakażenie COVID-19 - mówi lek. med. Jacek Surwiło, dyrektor ds. medycznych w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. - Ponadto, dzięki technologii Smart Dose, możliwe jest sprawne zarządzanie dawką promieniowania i jej optymalizacja, co okazuje się niezwykle pomocne w przypadku przeprowadzania badań u dzieci lub konieczności ich częstego powtarzania. Nowa pracownia TK znacznie zwiększy potencjał diagnostyczny naszej placówki i pozwoli nam zapewnić najwyższy poziom opieki pacjentom z rozpoznaniem lub podejrzeniem koronawirusa

- Radiolog korzystający z tomografu komputerowego Revolution EVO, ma do swojej dyspozycji liczne narzędzia do zarządzania dawką promieniowania. W aparacie zastosowano także najnowsze technologie, które poprzez usprawnienie procedur i dostęp do dużej ilości informacji w krótkim czasie, pomagają poprawić wydajność pracy - dodaje - mówi Grzegorz Gryszkiewicz, menadżer produktowy tomografii komputerowej GE Healthcare, w regionie Europy Północno-Wschodniej. - Innowacyjny system wspiera zatem zarówno osoby wykonujące badanie, jak i pacjentów. System może być w przyszłości rozbudowany poprzez zakup dodatkowych specjalistycznych opcji klinicznych lub poprzez ich wypożyczenie w nowatorskim programie Smart Subscriptions. Dzięki temu, aparat będzie mógł korzystać ze sztucznej inteligencji (AI), czy najnowszego systemu rekonstrukcyjnego True Fidelity, stworzonego w oparciu o sieci neuronowe.

Zastosowane w urządzeniu oprogramowanie - Lung VCAR oraz Thoracic, to kluczowe zautomatyzowane aplikacje, dzięki którym lekarze radiolodzy w precyzyjny i szybki sposób są w stanie ocenić zmiany chorobowe w płucach. Ponadto, jego zaawansowane funkcje sprawiają, że wykonanie skanu klatki piersiowej zajmuje tylko dwie sekundy, co bezpośrednio poprawia komfort pacjenta i odbywa się bez straty dla jakości uzyskiwanego obrazu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto