Szpital zakaźny jest niewydolny. Apel do wojewody o pilne powołanie wysokospecjalistycznego szpitala dla pacjentów z COVID-19 na Pomorzu!

Redakcja

Wideo

Dramatyczna sytuacja szpitala zakaźnego, gdzie brakuje 12 lekarzy do opieki nad pacjentami z COVID-19 oraz brak łóżek z respiratorami dla ciężko chorych zakażonych pacjentów, była tematem środowego posiedzenia Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny Radni Województwa Pomorskiego. Członkowie komisji zaapelowali do wojewody o podjęcie stanowczych działań, mających na celu właściwe zabezpieczenie zdrowia Pomorzan i pilne wyznaczenie w pierwszej kolejności 7. Szpitala Marynarki Wojennej jako wielospecjalistycznej placówki dedykowanej pacjentom z COVID-19. Niewykluczone jednak, że zakażeni pacjenci trafią do szpitala w Kościerzynie.

Koronawirus na Pomorzu. Szpital Marynarki Wojennej czy Kościerzyna staną do walki z wirusem?

– Podczas odbywającego się w środę posiedzenia Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny Radni Województwa Pomorskiego zapoznali się z sytuacją bieżącą związaną z pandemią koronawirusa w naszym regionie – informuje Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele spółki Szpitale Pomorskie, w skład której wchodzi Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Od długiego czasu marszałek województwa i zarządzający Szpitalami Pomorskimi apelują zarówno do Pomorskiego Lekarza Wojewódzkiego, jak i innych przedstawicieli administracji rządowej, o podjęcie stanowczych działań mających na celu właściwe zabezpieczenie zdrowia Pomorzan i pilne wyznaczenie w pierwszej kolejności 7. Szpitala Marynarki Wojennej jako wielospecjalistycznej placówki dedykowanej pacjentom z COVID-19.

– Trzeba przypomnieć że już w marcu szpital ten był wyznaczony do walki z COVID-19, ale decyzją władz rządowych 1 czerwca przestał pełnić funkcję szpitala jednoimiennego, a cały ciężar pomocy ofiarom pandemii zrzucono na Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku – mówi Andrzej Bartnicki, przewodniczący Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny.

– Od długiego czasu personel PCChZiG uzupełniany jest o lekarzy i pielęgniarki innych szpitali samorządowych, co – jak łatwo się domyślić – utrudnia bieżące funkcjonowanie tamtych placówek – mówi Bartnicki. – Za ratownictwo w regionie odpowiada rząd, a ponadto rząd dysponuje szpitalami podległymi MON i MSWiA, które trzeba aktywniej włączyć do walki z C0VID-19, czy wręcz uczynić z nich jednostki wiodące w walce z pandemią.

Przewodniczący Komisji Zdrowia przypomina, że w sytuacji narastającej pandemii 15 września marszałek Mieczysław Struk apelował do wojewody o pilną interwencję, polegającą na zweryfikowaniu roli PCChZiG, który bez oddziałów specjalistycznych i ograniczonego personelu nie jest w stanie udzielić kompleksowej pomocy zakażonym COVID-19 w stanie ciężkim.

Marszałek apelował również o uregulowanie sposobu zatrudnienia lekarzy anestezjologów, pielęgniarek i innych przedstawicieli zawodów medycznych w PCChZiG, a także poziomu ich wynagrodzeń. Trzeba zaznaczyć, że decyzją władz rządowych dotychczas w województwie nie było szpitala wielospecjalistycznego dedykowanego pacjentom z COVID-19, a najbliższy taki szpital wyznaczono w Grudziądzu. W sytuacji pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej, sytuacja ta jest niezrozumiała. W dodatku otrzymaliśmy dziś nagłą informację ze szpitala w Grudziądzu, że placówka ta również odmawia przyjmowania pacjentów ze względu na brak miejsc.

– Przypomnijmy, że do pełnego zabezpieczenia 200 łóżek „covidowych” w PCChZiG potrzebnych jest minimum 12 dodatkowych lekarzy. Tymczasem tych lekarzy zamiast przybywać, ubywa.

– W zeszły piątek przekonaliśmy się, jaki może być efekt dalszego ignorowania tej sytuacji przez wojewodę: ze względu na brak personelu, PCChZiG zmuszony był zamknąć na kilka godzin Izbę Przyjęć. To, że udało się wznowić przyjęcia, nie oznacza jednak rozwiązania problemu, bo brak personelu nie pozwala tej placówce na dalsze działanie. Czy faktycznie wojewoda nie jest w stanie znaleźć 12 lekarzy na obszarze całego województwa? – pyta Andrzej Bartnicki.

Członkowie Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny Radni Województwa Pomorskiego są przekonani, że należy nadal apelować do władz rządowych o pilne wyznaczenie szpitala wielospecjalistycznego w naszym regionie. Obecnie, w czasie kiedy pandemia narasta, a województwo pomorskie znajduje się wśród województw z najwyższa liczbą zakażeń w Polsce, szpital ten stanowiłby odpowiednie zabezpieczenie dla zdrowia i życia osób zakażonych.

– Naturalnym wyborem wydaje się w tej sytuacji 7. Szpital Marynarki Wojennej, który dysponuje odpowiednimi specjalistami, ale co najważniejsze – ma już cenne doświadczenie jako szpital jednoimienny – mówi Andrzej Bartnicki. – Szpital Marynarki zlokalizowany jest w Gdańsku, gdzie funkcjonują inne placówki medyczne, więc jego przekształcenie nie pogorszy dostępu pacjentów „nie COVID-owiych” do pomocy.

– Alternatywny wybór w postaci szpitala w Kościerzynie niesie określone konsekwencje. Jest to jedyny szpital specjalistyczny w południowozachodniej części województwa i jego wyłączenie z normalnej działalności pozbawi lub utrudni dostęp do specjalistów bez mała 0,5 mln mieszkańców województwa. Rodzi to zbędne ryzyko zdrowotne dla obszaru głównie powiatu kościerskiego, starogardzkiego, kartuskiego, bytowskiego, chojnickiego i człuchowskiego – podsumowuje Bartnicki.

Nie ma jeszcze odpowiedzi wojewody na apel przewodniczącego komisji zdrowia.

– Sprawa wymaga dodatkowych ustaleń i decyzja nie zapadnie natychmiast – mówi Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki. – Czekamy na niezbędne informacje z Urzędu Marszałkowskiego, musimy skonsultować to także z NFZ.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie