To wyzwanie, które często staje się przełomem w życiu. Czeka Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach 24.03.2023

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Tegoroczna edycja EDK będzie odbywać się pod hasłem: „Idę, bo szukam nadziei”
Tegoroczna edycja EDK będzie odbywać się pod hasłem: „Idę, bo szukam nadziei” edk dziemiany
Wielki Post to czas, w którym w sposób szczególny rozważamy ostatnie godziny męki Jezusa. Przeżycie to wyjątkowo oddać może ekstremalna droga krzyżowa.

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach 24.03.2023

Chętnych na tego typu wędrówki z roku na rok przybywa także na Kaszubach. Już 24 marca 2023 roku w piątkowy wieczór, setki osób po raz ósmy podejmą trud Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Dziemianach. Po wspólnym udziale we Mszy św. każdy indywidualnie lub w małej grupce, bez względu na pogodę, rozpocznie swoją wędrówkę na trasie 55, 42 lub 30 km, rozważając stacje Drogi Krzyżowej.

Dziemiańska droga tradycyjnie prowadzi drogami leśnymi i polnymi, nad brzegami jezior i z dala od zabudowań na jedyną w diecezji pelplińskiej - Kalwarię Wielewską. Kilometry są pokonywane w ciszy, przy świetle czołówki. Uczestnikom towarzyszą specjalnie przygotowane rozważania stacji drogi krzyżowej jak i aplikacja w telefonie ze śladem gps, która pomaga podążać zgodnie z wyznaczoną trasą.

Pierwsza EDK odbyła się w Krakowie w 2009 r. z inicjatywy ks. Jacka Stryczka. W tym roku w całej Polsce wytyczono 1300 tego typu tras, a chętnych - biorąc pod uwagę statystyki z lat ubiegłych - może być nawet 100 tys.

Tegoroczna edycja będzie odbywać się pod hasłem: „Idę, bo szukam nadziei”

Jaki jest cel tej nocnej wyprawy? „To doświadczenie Boga w swoich słabościach, po to by stać się piękniejszym człowiekiem mocą Jego zbawczej męki” - wyjaśniają jej pomysłodawcy.

To wyzwanie często staje się przełomem w życiu

- Wiem, że to jest może trudne i dziwne dla tych, którzy nigdy nie byli na EDK, ale zapewniam wszystkich, którzy pójdą na Ekstremalną Drogę Krzyżową, że oprócz wysiłku i zmęczenia, ta wędrówka zapewnia możliwość odkrycia siebie - mówi jeden z uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. - Ta droga zmienia, boli, ale też umacnia wiarę. To straszliwe zmęczenie pozwala zbliżyć się do Boga, odczuć Jego moc w ludzkich słabościach, a w nocnej ciszy spotkać prawdziwego siebie.

Można powiedzieć, że sami uczestnicy swym świadectwem propagują to wyjątkowe przeżywanie Drogi Krzyżowej. W 2023 r. na Pomorzu wytyczono w sumie 38 tras EDK. Najdłuższą z nich jest trasa św. Rity. 55-kilometrowy odcinek biegnie z Dziemian do Wiela wokół Jeziora Wdzydze. Popularną trasą jest też ta, biegnąca z gdańskiego sanktuarium w Matemblewie do Kalwarii Wejherowskiej. Liczy ona aż 51 kilometrów i w tym roku wystartuje 31 marca o godzinie 19.

Po przerwie wraca także droga krzyżowa po piasku z Jastrzębiej Góry na Hel. Wyjątkowa trasa licząca 49 kilometrów biegnie brzegiem morza. Co ciekawe, w 2019 r. wydarzenie to zgromadziło ponad tysiąc uczestników, jednak tylko 600 z nich doszło do celu.

- Parafia św. Antoniego w Dziemianach zaprasza mieszkańców okolicznych parafii i gmin na VIII Ekstremalną Drogę Krzyżową Dziemiany - Kalwaria Wielewska - mówi Joanna Stachowicz, koordynator wojewódzki EDK, członek sztabu EDK Dziemiany. - To ekstremalne wyzwanie rozpocznie się Mszą św., w piątek 24 marca o godz. 20 w kościele św. Antoniego w Dziemianach. Po Mszy św. nastąpi wymarsz na trasy. Przed i po Mszy św. przed kościołem będzie można zakupić pakiety m.in. specjalne rozważania Drogi Krzyżowej: „Idę, bo szukam nadziei”. Dla chętnych na powrót z Wiela do Dziemian będą czekały autokary.

W tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy również tradycyjnie z Leźna i Sierakowic w powiecie kartuskim.EDK z Leźna wyruszy 24 marca, natomiast z Sierakowic do Królowej Kaszub w Sianowie 31 marca po mszy św. o godz. 20 w kościele św. Marcina. Do wyboru są trzy trasy. Najwytrwalsi pokonają 43 km.

Nowością jest natomiast po raz pierwszy organizowana EDK z Kartuz, którą zaplanowano na 24 marca. Rozpocznie się mszą św. w kościele św. Kazimierza o godz. 20. Uczestnicy pokonają łącznie 32 km. Trasa kartuska, którą nazwano imieniem św. Brunona, prowadzić będzie przez Kartuzy, Prokowo, Sianowska Hutę, Diable Kopyto, Sianowo, Garcz, Łapalice, zamek w Łapalicach i zakończy się w Kartuzach.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie