Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Top książki 2021 roku. Lista lektur, których autorzy zdobyli nagrody literackie. Czytaj książki, które polecają najlepsi [GALERIA]

Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Top książki 2021 roku. Lista lektur, których autorzy zdobyli nagrody literackie. Czytaj książki, które polecają najlepsi
Top książki 2021 roku. Lista lektur, których autorzy zdobyli nagrody literackie. Czytaj książki, które polecają najlepsi 123rf
Półki w księgarniach uginają się pod ciężarem książek. Wybór jest wyjątkowo trudny, bo jak przewidzieć, która nas zachwyci i jest w dodatku wartościową pozycją? Nie musisz już błądzić w tym gąszczu słów. Postanowiliśmy nieco ułatwić ci wybór i przygotowaliśmy listę lektur, których autorzy zdobyli w mijającym roku najważniejsze nagrody i wyróżnienia literackie zarówno na świecie, w Polsce, jak i na Pomorzu. To daje pewność, że każdy zakup będzie udany.

Jest taki jeden cytat, który doskonale oddaje w jednym zdaniu korzyści, które daje ludziom czytanie książek. Jarosław Iwaszkiewicz, polski pisarz i poeta napisał: „Czytanie jest to odnajdywanie własnych bogactw i możliwości przy pomocy cudzych słów”.

Z nami odnajdziesz książki, których autorzy zdobyli w mijającym roku najwyższe laury i zostały docenione przez znawców literatury. Zajrzyj do naszej galerii i znajdź inspirację.

I. Nagroda Literacka Gdynia
Decyzją kapituły Nagroda Literacka Gdynia 2021 trafiła w ręce czwórki autorów wyłonionych spośród 21 nominowanych twórców.

  • Kategoria eseistyka - Joanna Krakowska za esej "Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi".
  • Kategoria poezja - Natalia Malek za tomik "Karapaks".
  • Kategoria proza - Waldemar Bawołek za powieść "Pomarli".
  • Kategoria translatorska Magda Heydel, która dokonała przekładu z języka angielskiego "Opowiadań" Katherine Mansfield, jednej z najwybitniejszych pisarek XX wieku.

Do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia zgłoszono 512 tytułów. Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia w 2006 r. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku.

II. Nagroda Literacka Nike 2021
Do Nagrody Literackiej Nike 2021 zostało nominowanych 20 publikacji z różnych gatunków literackich. Statuetka przyznawana jest wyróżniającym się książkom współczesnych polskich pisarzy. Zarówno tym z bogatym dorobkiem literackim, jak i debiutantom. Nagrodę Literacką Nike zdobył Zbigniew Rokita za „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku", wyd. Czarne, 2020 (reportaż).

Ponadto do finału weszli:

  • Kasper Bajon „Fuerte", wyd. Czarne, 2020 (reportaż);
  • Krzysztof Fedorowicz „Zaświaty", wyd. Wysoki Zamek, 2020 (powieść);
  • Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc", wyd. Karakter, 2020 (reportaż);
  • Grzegorz Piątek „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949", wyd. W.A.B., 2020 (reportaż);
  • Jacek Podsiadło „Podwójne wahadło", wyd. WBPiCAK, 2020 (poezja);
  • Monika Śliwińska „Panny z 'Wesela'. Siostry Mikołajczykówny i ich świat", wyd. Wydawnictwo Literackie, 2020 (biografia).

III. Nagroda Fundacji im. Kościelskich
Poznaliśmy laureatów dwóch edycji Nagrody Fundacji im. Kościelskich. W związku z wybuchem pandemii koronawirusa, w 2020 roku nie przyznano Nagrody Fundacji im. Kościelskich. W trakcie tegorocznego werdyktu podano, że zaległa nagroda trafi w ręce Małgorzaty Rejmer za 2020 r. za książkę „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”. Wyróżnienie przyznano „w uznaniu wyjątkowej literackiej i faktograficznej wartości tej opowieści, w której ludzkie historie znajdują swój głęboko prawdziwy głos”
Laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich 2021 został Jan Barona za tomik „Psińco”. Jury przyznało mu to wyróżnienie jako wyraz uznania „dla wybitnego poety, obdarzonego indywidualną dykcją i umiejętnością wyrażania spraw ważnych poprzez sugestywne obrazy poetyckie”.

IV. Paszporty "Polityki"
W kategorii Literatura szanse na zdobycie nagrody głównej w dwudziestej dziewiątej edycji plebiscytu tygodnika "Polityka" ma troje autorów: Łukasz Barys, Elżbieta Łapczyńska i Grzegorz Uzdański. Nazwiska nagrodzonych we wszystkich kategoriach Paszportów Polityki zostaną ogłoszone na gali 18 stycznia 2022 roku.

  • Łukasz Barys urodził się w 1997 r. w Pabianicach. I o tym mieście napisał debiutancką powieść „Kości, które nosisz w kieszeni” (wyd. Cyranka). Opowiada o przenikaniu się świata zmarłych i żywych, a także o posttransformacyjnej biedzie – „cmentarz to najlepsze kino dla biedaków”.
  • Elżbieta Łapczyńska w swoim debiutanckim "Bestiariuszu nowohuckim", który zdobył już Nagrodę Conrada, był nominowany do Literackiej Nagrody Gdynia, do Nike i do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, mierzy się na nowo z mitem Nowej Huty, w której sama mieszka. "Bestiariusz..." (Biuro Literackie) to proza, która przechodzi w poezję i wydobywa z projektu Huty cały jej surrealizm.
  • Grzegorz Uzdański nominowany został za "Wypiór" (Wydawnictwo Filtry) – rymowaną powieść, a właściwie poemat dygresyjny, napisany częściowo trzynastozgłoskowcem – o Adamie Mickiewiczu, wampirze, który pomieszkuje w szafie u pary warszawskich trzydziestolatków z placu Zbawiciela.

V. Nagroda Booker 2021
W listopadzie odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia Nagrody Booker 2021.
Spośród 158 powieści anglojęzycznych zgłoszonych do konkursu, wybrano najlepszą – The Promise (Obietnica). Nagroda Booker 2021 trafiła w ręce jej autora, Damona Galguta, pisarza pochodzącego z Republiki Południowej Afryki. Książka w Polsce ma się ukazać nakładem Wydawnictwa Czarne.

W księgarniach jest za to książka "Shuggie Bain". Debiut literacki Douglasa Stuarta, za który otrzymał brytyjską Nagrodę Bookera w 2020 roku. To łamiąca serce opowieść o uzależnieniu, seksualności i miłości, przywołująca na myśl dzieła Édouarda Louisa, Alana Hollinghursta czy Hanyi Yanagihary.

VI. Literacka Nagroda Nobla 2021
W tym roku to tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah zdobył najważniejsze literackie wyróżnienie na świecie, czyli Literacką Nagrodę Nobla. Twórcę doceniono za "bezkompromisową i pełną współczucia eksplorację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami". Tegoroczny laureat urodził się w 1948 r. na wyspie Zanzibar. Gdy miał 18 lat, przeniósł się do Wielkiej Brytanii. Jego książka "Afterlives" (2020) ukaże się w języku polskim jesienią 2022 r. w tłumaczeniu Krzysztofa Majera. Za jej publikację odpowiada Wydawnictwo Poznańskie.

Zobacz nagrodzone książki w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto