Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości odpustowe w Wielu 2023. Pielgrzymi z różnych zakątków Polski przybyli do Kalwarii Wielewskiej ZDJĘCIA

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Uroczystości odpustowe w Wielu 2023
Uroczystości odpustowe w Wielu 2023 joanna surażyńska
Tysiące pielgrzymów przybyło do Wiela, by wziąć udział w uroczystościach odpustowych na Kalwarii Wielewskiej. Tegoroczne hasło streszcza się w słowach: „Wsłuchujemy się i wcielamy w życie nauczanie Świętego Jana Pawła II”. To właśnie w Wielu znajduje się słynący z łask obraz Matki Bożej Pocieszenia.

Każdego roku wydarzenie to przyciąga tysiące pielgrzymów z całego regionu, którzy w tym miejscu, przy obrazie Matki Bożej Pocieszenia szukają duchowego wsparcia, pociechy i nadziei.

- Kult Matki Bożej Pocieszenia swój początek bierze z Bolonii. W XVII wieku ludność była dziesiątkowana przez zarazę i wówczas duchowieństwo z ludem wiernym zwróciło się o pomoc i wsparcie oraz pociechę do Matki Bożej. Zaraza ustała. To był początek kultu Matki Bożej Pocieszenia, który trwa do dziś. Wielewianie najpierw pielgrzymowali wraz z innymi pątnikami do Chojnic, gdzie ojcowie Augustianie dbali o ten kult i go rozszerzali - mówi ks. Jan Flisikowski, proboszcz parafii w Wielu, a także kustosz Kalwarii Wielewskiej.

Wśród ludu do dziś powtarza się słowa: „idzeme do Pecieszci". Obecny obraz Matki Bożej Pocieszenia, który znajduje się w Wielewskim Sanktuarium, został przeniesiony z Chojnic w 1852 roku, po 30-letnich staraniach. Nastąpiło to po kasacie Zakonu Augustianów w Chojnicach. Ukoronowany został Koronami Papieskimi 28 maja 2017 roku. Dziś przychodzą i przyjeżdżają do Maryi pątnicy nie tylko w dniach odpustów, ale również w ciągu całego roku. Szukają u Jej tronu pomocy i pociechy.

Kalwaria Wielewska zaś wywodzi się z kultu maryjnego. Warto zwrócić uwagę na ostatni monument postawiony u podnóża Kalwarii staraniem ks. ppłk. Józefa Wryczy (od 2019 roku decyzją Prezydenta RP podniesiony do stopnia generała brygady), a wykonany przez Teodora Plińskiego: Ambona w kształcie łodzi, która ustawiona jest w kierunku Krzyża postawionego w XII stacji.

Główne uroczystości miały miejsce w dniach: 20-21 maja 2023 r. Były zwieńczeniem duchowego, tygodniowego przygotowania w ramach Renowacji Misji Świętych prowadzonych przez Ojców Redemptorystów: O. Henryka i O. Łukasza.

W niedzielę o godz. 10 rozpoczęła się uroczysta msza święta odpustowa w intencji Pielgrzymów, Parafian, Gości oraz Dobrodziejów pod przewodnictwem diecezjalnego biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny.

W trakcie pożegnania pielgrzymów nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Duchowieństwo w służbie Bogu i Ojczyźnie” , której autorem jest warszawski opozycjonista Adam Borowski przy patronacie IPN-u. Z Wiela ta wystawa trafi m.in. na Pomorzu do Wejherowa, Redy, Słupska, Gdyni, Gdańska.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto