Uroczystości odpustowe w Wielu 2023. Pielgrzymi z różnych zakątków Polski przybyli do Kalwarii Wielewskiej ZDJĘCIA

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Uroczystości odpustowe w Wielu 2023
Uroczystości odpustowe w Wielu 2023 joanna surażyńska
Tysiące pielgrzymów przybyło do Wiela, by wziąć udział w uroczystościach odpustowych na Kalwarii Wielewskiej. Tegoroczne hasło streszcza się w słowach: „Wsłuchujemy się i wcielamy w życie nauczanie Świętego Jana Pawła II”. To właśnie w Wielu znajduje się słynący z łask obraz Matki Bożej Pocieszenia.

Każdego roku wydarzenie to przyciąga tysiące pielgrzymów z całego regionu, którzy w tym miejscu, przy obrazie Matki Bożej Pocieszenia szukają duchowego wsparcia, pociechy i nadziei.

- Kult Matki Bożej Pocieszenia swój początek bierze z Bolonii. W XVII wieku ludność była dziesiątkowana przez zarazę i wówczas duchowieństwo z ludem wiernym zwróciło się o pomoc i wsparcie oraz pociechę do Matki Bożej. Zaraza ustała. To był początek kultu Matki Bożej Pocieszenia, który trwa do dziś. Wielewianie najpierw pielgrzymowali wraz z innymi pątnikami do Chojnic, gdzie ojcowie Augustianie dbali o ten kult i go rozszerzali - mówi ks. Jan Flisikowski, proboszcz parafii w Wielu, a także kustosz Kalwarii Wielewskiej.

Wśród ludu do dziś powtarza się słowa: „idzeme do Pecieszci". Obecny obraz Matki Bożej Pocieszenia, który znajduje się w Wielewskim Sanktuarium, został przeniesiony z Chojnic w 1852 roku, po 30-letnich staraniach. Nastąpiło to po kasacie Zakonu Augustianów w Chojnicach. Ukoronowany został Koronami Papieskimi 28 maja 2017 roku. Dziś przychodzą i przyjeżdżają do Maryi pątnicy nie tylko w dniach odpustów, ale również w ciągu całego roku. Szukają u Jej tronu pomocy i pociechy.

Kalwaria Wielewska zaś wywodzi się z kultu maryjnego. Warto zwrócić uwagę na ostatni monument postawiony u podnóża Kalwarii staraniem ks. ppłk. Józefa Wryczy (od 2019 roku decyzją Prezydenta RP podniesiony do stopnia generała brygady), a wykonany przez Teodora Plińskiego: Ambona w kształcie łodzi, która ustawiona jest w kierunku Krzyża postawionego w XII stacji.

Główne uroczystości miały miejsce w dniach: 20-21 maja 2023 r. Były zwieńczeniem duchowego, tygodniowego przygotowania w ramach Renowacji Misji Świętych prowadzonych przez Ojców Redemptorystów: O. Henryka i O. Łukasza.

W niedzielę o godz. 10 rozpoczęła się uroczysta msza święta odpustowa w intencji Pielgrzymów, Parafian, Gości oraz Dobrodziejów pod przewodnictwem diecezjalnego biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny.

W trakcie pożegnania pielgrzymów nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Duchowieństwo w służbie Bogu i Ojczyźnie” , której autorem jest warszawski opozycjonista Adam Borowski przy patronacie IPN-u. Z Wiela ta wystawa trafi m.in. na Pomorzu do Wejherowa, Redy, Słupska, Gdyni, Gdańska.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie