Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Usuwanie azbestu. Jeśli robisz to samemu, możesz mieć poważne kłopoty

Marian Kaczmarski
Archiwum naszemiasto.pl
Azbest to substancja o działaniu rakotwórczym dla człowieka oraz toksycznym. Niewidoczne dla oka i niewyczuwalne w dotyku włókna azbestu są najcieńszymi, występującymi w przyrodzie. Ich kumulowanie się w płucach powoduje zwykle po kilkunastu latach pojawienie się groźnych chorób.

Azbest wciąż jest jeszcze na wielu dachach prywatnych domów. Zdarza się też, że jest z nich usuwany nielegalnie. Trzeba jednak pamiętać, że to nie tylko nielegalne, ale i bardzo szkodliwe dla zdrowia.

W związku z pojawiającymi się zgłoszeniami o nielegalnym usuwaniu płyt cementowo-azbestowych głos w tej sprawie zabrał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kościerzynie. Eksperci informują o niebezpieczeństwie jakie wynika z nieumiejętnego usuwania azbestu.

Azbest to substancja o działaniu rakotwórczym dla człowieka oraz toksycznym. Szkodliwość tkwi w jego włóknistej strukturze. Niewidoczne dla oka i niewyczuwalne w dotyku włókna azbestu są najcieńszymi włóknami występującymi w przyrodzie, ich kumulowanie się w płucach powoduje zwykle po kilkunastu latach pojawienie się chorób azbestozależnych: pylicy azbestowej (azbestozy), raka płuca, zmian opłucnowych, międzybłoniaka opłucnej.

Pył azbestowy nie tylko zanieczyszcza płuca ale i mechanicznie je uszkadza. Ostre włókna drażnią śluzówkę, co powoduje zwłóknienie tkanki płucnej i pośrednio proces nowotworowy. Organizm nie jest w stanie rozpuścić włókien azbestu ze względu na ich dużą odporność chemiczną.

Azbest jest groźny dla zdrowia, gdy unosi się w powietrzu i jest możliwość wdychania jego włókien. Dopóki włókna nie są uwalniane do powietrza i nie występuje ich wdychanie, wyroby zawierające azbest nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest wykonawca prac polegających na zabezpieczeniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest, obowiązany jest do:

  • uzyskania odpowiednio zezwolenia, pozwolenia lub wpisu do BDO;
  • przeszkolenia przez uprawnioną instytucję zatrudnianych pracowników, osób kierujących lub nadzorujących prace polegające na zabezpieczeniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczeniu i usuwaniu tych wyrobów oraz przestrzegania procedur dotyczących bezpiecznego postępowania;
  • opracowania przed rozpoczęciem prac szczegółowego planu prac usuwania wyrobów zawierających azbest.

Wykonawca prac polegających na zabezpieczeniu lub usunięciu wyrobów zawierających azbest z miejsca, obiektu urządzenia budowlanego lub instalacji przemysłowej, a także z terenu prac obowiązany jest do zgłoszenia zamiaru przeprowadzenia tych prac właściwemu organowi nadzoru budowlanego, właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy oraz właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu, w terminie co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem prac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto