Utonięcie w Szarlocie w gm. Kościerzyna
Ciepły kwietniowy weekend okazał się tragiczny w skutkach. W jeziorze Osuszyno w Szarlocie w powiecie kościerskim doszło do utonięcia. Jaki się okazuje, ofiarą wody jest 49-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego.
Do wypadku doszło w niedzielę 23.04.2023 r. około godz. 14.
- Dziś dyżurny kościerskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie o utonięciu nieznanego mężczyzny - mówi Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. - Do zdarzenia doszło nad jeziorem Osuszyno w Szarlocie. - Policjanci pod nadzorem prokuratora i w obecności lekarza sądowego przeprowadzili oględziny, technik kryminalistyczny wykonał zdjęcia.
Dodajmy, że wstępnie wykluczono działanie osób trzecich. Obecnie policjanci wyjaśniają bliższe okoliczności tego zdarzenia.
Lato zbliża się wielkimi krokami, a pogoda sprzyja wypadom nad wodę, pływaniu, spływom kajakowym czy windsurfingowi. Warto jednak pamiętać, że dobrze spędzony czas nad wodą to czas spędzony w bezpieczny sposób. Jak się zachowywać, aby kąpiele były bezpieczne? Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Służby ratunkowe ostrzegają - bezpieczeństwo nad wodą to podstawa
- Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych - najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy policji wodnej. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach.
- Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym wypoczywasz. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
- Bądź odpowiedzialnym opiekunem - jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
- Przed kąpielą sprawdź temperaturę wody - nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
- Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne - nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Także pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, na czczo lub bezpośrednio po posiłku!
- Dobieraj odpowiedni sprzęt pływający - pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony). Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
- Zadbaj o innych - jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo, nie rób zdjęć i nie kręć filmów. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
Nowe ustalenia w sprawie wypadku na A1
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?