Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jez. Gałęźnym w Kościerzynie utonął 19-letni mieszkaniec powiatu kościerskiego

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
um kościerzyna/polskapress
Do tragedii doszło 9.07.2023 r. nad Jez. Gałęźnym w Kościerzynie. Utonął 19-letni mieszkaniec powiatu kościerskiego. Mimo długiej reanimacji, nie udało się uratować młodego mężczyzny.

Utonięcie w Kościerzynie

9.07.2023 r. ok. godz. 18.30 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie otrzymał zgłoszenie o wyłowionym młodym mężczyźnie z jeziora Gałęźnego w Kościerzynie, który mimo podjętej reanimacji zmarł.

- Oficer natychmiast wysłał w to miejsce policjantów. Mundurowi po przybyciu na miejsce zabezpieczyli teren. Wstępnie ustalili, że 19-letni mieszkaniec powiatu kościerskiego wszedł do jeziora, by się wykąpać, w którymś momencie stracono go z oczu i zaczęła się akcja poszukiwawcza - mówi Piotr Kwidziński, rzecznik kościerskiej policji. - Mężczyzna został wyciągnięty na brzeg, jednak pomimo długiej akcji reanimacyjnej 19-latek zmarł.

Obecnie na miejscu pracują policjanci pod nadzorem prokuratora i biegłego lekarza. Mundurowi ustalają przyczyny zdarzenia. Dodajmy, że 40-minutową reanimację mężczyzny prowadzili strażacy. Na miejscu pojawiło się także Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Jest to już drugie utonięcie w tym roku w powiecie kościerskim. 26.06.2023 r. doszło do utonięcia nad jeziorem Sudomie.

Policja przypomina

  • Przede wszystkim wybierajmy wypoczynek nad wodą w miejscach do tego przeznaczonych, z wydzielonymi miejscami do kąpieli, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem będą czuwali ratownicy WOPR.
  • Zwracajmy uwagę na znaki, które mówią nam, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z kąpieliska oraz zorientujmy się, w którym miejscu znajduje się punkt pierwszej pomocy.
  • Na każdym strzeżonym kąpielisku ratownicy WOPR wywieszają flagi – białą lub czerwoną. Biała zezwala na bezpieczne korzystanie z wody, czerwona to całkowity zakaz pływania.
  • Zanim wskoczymy do akwenu, którego głębokości nie znamy, pamiętajmy o stopniowym wchodzeniu do wody. Często zdarza się, że dno jest skaliste lub występują nagłe uskoki głębokości, a to może narazić nas na uraz.
  • Pamiętaj! Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu. Statystyki wyraźnie wskazują, że najwięcej przypadków utonięć dotyczy osób nietrzeźwych.
  • Nie pływaj zaraz po posiłku. Odczekaj około 30 minut.
  • Podczas opalania nasze ciało nagrzewa się. Pamiętaj o tym, aby do wody zanurzać się stopniowo, żeby uniknąć szoku termicznego.
  • Wypożyczając łódkę, kajak czy rower wodny koniecznie załóż kapok – on uratuje Ci życie w przypadku wpadnięcia do wody.
  • Dbajmy o najmłodszych! To oni wymagają naszej szczególnej opieki. Stosujmy kremy z filtrem, ale także miejmy nasze pociechy „na oku” tak, aby uniknąć ich oddalenia się od nas, albo wypłynięcia na zbyt głęboką wodę.

- Gdy zauważysz, że ktoś potrzebuje pomocy nie stój bezczynnie. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby przeprowadzić czynności ratunkowe lub podjęcie tych czynności zagrażałoby Twojemu bezpieczeństwu wezwij wykwalifikowane służby pod numerem 112 lub numerem ratunkowym nad wodą 601 100 100. Od Twojej reakcji może zależeć czyjeś życie! - dodaje Piotr Kwidziński z kościerskiej policji.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto