Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W lasach roi się od grzybów i grzybiarzy. Jak uniknąć pomyłki? Wystawa w Nadleśnictwie Kościerzyna

Edyta Łosińska-Okoniewska
fot. Unsplash.com/Zdjęcie ilustracyjne
Państwowa Inspekcja Sanitarna w Kościerzynie, Nadleśnictwo Kościerzyna i Liga Ochrony Przyrody w Kościerzynie zapraszają, 11 października w godz. 9-15, na wystawę grzybów, w trakcie której lepiej będzie można poznać grzyby. Ekspozycję oglądać będzie można w siedzibie kościerskiego Nadleśnictwa.

Grzybiarze mają teraz prawdziwe żniwo. W lasach jest wysyp grzybów. Nie brakuje borowików, podgrzybków, maślaków, a także brzozaków. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre gatunki grzybów trujących są bardzo podobne do jadalnych. Warto więc dobrze je poznać.

Warto pamiętać, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie obyczaj grzybobrania jest żywy. Tradycja rodzinna, zakładowych wycieczek, zorganizowanych grup, od lat rozbrzmiewa gwarem w naszych lasach. Miłośnicy grzybobrania nie mają obecnie powodów do narzekań. Po kilku długich tygodniach posuchy, wreszcie jest co zbierać. Pogoda sprzyja i możemy mówić o prawdziwym wysypie grzybów. Niestety, taki urodzaj sprawia, że do lasu wybierają się też mniej doświadczeni grzybiarze, a to oznacza, że o pomyłki łatwo.

Dlatego też 11 października warto wybrać się na wystawę grzybów połączoną z możliwością obejrzenia ekosystemu lasu. Odbędzie się ona w godz. od 9 do 15 w Nadleśnictwie Kościerzyna przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 6. Wstęp wolny. Organizatorem przedsięwzięcia jest Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Kościerzynie wspólnie z Nadleśnictwem Kościerzyna oraz Ligą Ochrony Przyrody w Kościerzynie.

Wybierając się do lasu warto zapoznać się z kodeksem grzybiarza, który pozwoli uniknąć wielu błędów:

● zbieramy tylko te grzyby, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne,
● nie wolno rozpoznawać trujących gatunków grzybów tylko na podstawie gorzkiego smaku,
● nie należy zbierać grzybów zbyt młodych, ponieważ nie wszystkie cechy potrzebne do ich identyfikacji są wykształcone,
● najwięcej grzybów trujących występuje wśród grzybów blaszkowych,
● grzyby należy wykręcać z podłoża, a miejsca po nich przykrywać mchem lub ściółką leśną, dzięki czemu zapobiegniemy wysychaniu grzybni,
● zbieramy do wiklinowych koszyków, nigdy do toreb foliowych, gdzie na pewno się pokruszą i nabiorą szkodliwych właściwości.

Za co grzybiarze mogą dostać mandat?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto